Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

V dnešnej dobe sa psychológovia a odborníci rýchlo učia, aké nebezpečné môžu byť smartfóny pre tínedžerov.

Moderné technológie môžu byť nebezpečné

Výskumníci prišli na to, že nebezpečenstvo vzniku depresie u detí 8. ročníka vzrástlo až na 27 % v prípade, keď často používali sociálne siete či iné technológie. Podľa výskumov môže častejšie dochádzať k samovraždám u detí, ktoré používajú svoje smartfóny viac ako tri hodiny denne. A podľa najnovších výskumov už počet samovrážd v prípade neplnoletých v Amerike presiahol počet vrážd.

Bill Gates a Steve Jobs išli príkladom

Na tieto skutočnosti poukazujú odborníci už viac ako 10 rokov. Výnimkou nie sú ani pedagógovia Joe Clement a Matt Miles. Tí tvrdia, že najväčšie postavy technologického sveta, Bill Gates a Steve Jobs, len málokedy nechali svoje deti používať technológiu, ktorú sami navrhli. Podľa autorov si veľmi dobre uvedomovali, čo môže spôsobiť závislosť na moderných technológiách.

Svojím deťom obmedzovali prístup k technológiam

V roku 2007 dokonca Bill Gates nainštaloval do dcérinho laptopu časovač, ktorý ju upozorňoval na to, že už trávi dlhý čas hraním videohier. Dokonca jej nedovolil mať vlastný smartfón, kým nemala 14 rokov. Pre porovnanie, priemerný vek, kedy deti dostávajú svoj prvý smartfón, je 10 rokov. Steve Jobs v roku 2011 v interview pre New York Times povedal, že rovnako obmedzuje množstvo technológie, ktoré jeho deti doma používajú. Dokonca mi v tom čase zakázal používať novopredstavený iPad.

Moderné technológie sú návykové

Čo teda vedia tieto veľké osobnosti o moderných technológiach voči tomu, čo vie bežný používatelia? V knihe „Screen Schooled“ Joe Clement a Matt Miles tvrdia, že aj bohatí rodičia zo Silicon Valley chápu návykové schopnosti smartfónov, tabletov a počítačov. Svojím deťom obmedzujú prístup k moderným technológiám napriek skutočnosti, že sa často živia vytváraním a investovaním do nich.

Školy sú preplnené technológiami

Podľa Clemeta a Milesa sú priemerné americké školy preplnené modernými technológiami v učebnom procese. Na druhej strane, súkromné školy v Silicon Valley sú väčšinou bez týchto technológií a dbajú skôr na rozvoj kreativity, spolupráce a rešpektu. Samozrejme, moderná technológia môže pomôcť a aktuálne aj pomáha vo vyučovacom procese tak ako nikdy predtým.

Personalizované vyučovanie ako riešenie?

Avšak stále by sa malo dbať na dosiahnutie rovnováhy medzi používaním technológie a klasickým vyučovacím procesom. Príkladom by mohlo byť personalizované vyučovanie, ktoré predstavil Bill Gates. To využíva moderné technológie, ktoré pomáhajú doplniť klasický vyučovací proces o osobitné potreby jednotlivých študentov. Dnešní rodiča žijú v modernej dobe, kedy môže byť odmedzenie technológie u deťoch naozaj náročné.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú