Globálny internet Starlink od SpaceX sa pomaly stáva realitou a čoskoro príde aj k nám. Táto mega-konštelácia dokáže podľa ArsTechnica už čoskoro poskytnúť pripojenie pre 500 000 zákazníkov bez komplikácií.

Konkurencia nestíha, Starlink má ohromne vysoký dopyt

Kozmická spoločnosť Elona Muska oznámila, že registruje vyše 500 000 objednávok služby Starlink. Musk k tomuto číslu ďalej poznamenal, že službu by mali obdržať takmer všetci z pol milióna ľudí. Limitácie totiž nastávajú až v hustejšie osídlených oblastiach, píše CNBC.

Starlink je už dnes najväčšou satelitnou konšteláciou na svete a to má  na nízkej obežnej dráhe Zeme „len“ vyše 1500 satelitov. Celkový počet sa má pritom vyšplhať až na číslo 42 000, čím sa nakoniec vyrieši aj problém, ktorý spomínal Musk. Poskytovať túto službu bude totiž ťažšie v prípade, že začnú objednávky dosahovať miliónové čísla.

Služba má byť navyše dostupná aj pre pohybujúce sa vozidlá, čo je taktiež vysokou záťažou pre celý systém. Samotný počet satelitov v kozme však tento problém nevyrieši a veľmi dôležité budú aj softvérové, prípadne hardvérové vylepšenia. Je totiž známe, že SpaceX tieto satelity ešte stále vyvíja a postupne prechádzajú rôznymi verziami.

SpaceX

Napriek miernym obavám z väčšieho množstva zákazníkov sa SpaceX pripravuje až na 5 miliónov používateľov – a to len v rámci USA. V ostatných krajinách bude služba dostupná už koncom tohto roka, ešte vždy však len v testovacej verzii a za vysokú cenu.

Zákazníkov neodrádzajú ani vysoké náklady

Služba internetu Starlink je ešte vždy vo fáze beta testovania a jej zadováženie je kvôli tomu pomerne zdĺhavé a najmä nákladné. Kým rezervácia na Slovensku stojí približne 81 €, ďalších 410 € zaplatí zákazník za anténu, ktorá je pre toto internet potrebná. Napriek jej vysokej cene z nej SpaceX nemá žiadny zisk, dokonca na nej stráca. Mesačný poplatok následne predstavuje ďalších 82 €.

Celkové náklady klesnú, keď sa služba dostane do plnej prevádzky. Nedávno vyplávali na povrch aj informácie o boji proti internetovému pirátstvu – Starlink proti nemu totiž tvrdo zakročí a upozorní na to aj používateľa. Na vlastnej koži si to jeden z nich odskúšal. Tím Starlink ho na tento prešľap upozornil a pohrozil zrušením služby, prípadne riešením spôsobenej škody súdnou cestou zo strany majiteľa nelegálne stiahnutého obsahu.

Flickr

Pre SpaceX je Starlink azda tou najväčšou prioritou, keďže má potenciál firme zarobiť miliardy. Väčšina letov jej rakiet Falcon 9 sú práve misie Starlink, ktoré do kozmu vynášajú 60 týchto satelitov pri každom štarte. Len nedávno vďaka nim spoločnosť dosiahla ohromný míľnik. Jedna z rakiet v ich flotile má za sebou až 10 úspešných letov a pristátí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom