Aj keď ešte prednedávnom nebolo využitie internetu Starlink pre autá isté, dnes už vieme aj to, kedy sa ho dočkáme. Elon Musk sa podelil o nové informácie a potvrdil, že táto služba bude dostupná pre väčšie vozidlá už koncom tohto roka, upozornil The Verge.

Vysokorýchlostné pripojenie kdekoľvek už o pár mesiacov

Musk na Twitteri potvrdil dlho očakávané informácie a v odpovedi sa vyjadril, že Starlink bude dostupný aj na cestách pre nákladné autá či karavany už koncom tohto roka. Je vraj potrebné vyniesť na obežnú dráhu ešte niekoľko satelitov a vykonať úpravy softvéru.

Označeniu osobných automobilov sa zatiaľ vyhýba, a to pravdepodobne z dôvodu, že takáto satelitná konštelácia nie je vhodná pre husto obývané oblasti. Osobné autá sa často nachádzajú práve v týchto lokalitách a mohli by ich ešte väčšmi zaťažovať. Kvôli tomu je reč o karavanoch a nákladiakoch, ktoré sú využívané zväčša mimo miest – okrem toho je montáž pomerne veľkého prijímača jednoduchšia na karavane, než na karosérii auta.

NEPREHLIADNI
Musk porazil Bezosa. SpaceX má oficiálne vo vačku miliardový kontrakt a dostane astronautov na Mesiac

Musk okrem toho potvrdil, že by mohla beta verzia internetu Starlink skončiť už počas tohto leta. Vďaka tomu môžu používatelia prenášať svoj prijímač kamkoľvek mimo stanovenú adresu. Zatiaľ však nie je jasné, či táto informácia platí pre celý svet a Slovensko, kam služba dorazí už čoskoro, alebo dočasne len Spojené štáty. Prisľúbil aj zrýchlenie pripojenia a zníženie latencie, ktorá je občas hektická (kvôli nedostatku satelitov na obežnej dráhe).

Satelity sa takmer zrazili s konkurenciou, Rusko bojuje proti obom

Len nedávno vyplávali na povrch informácie o tom, že satelit konkurenčnej konštelácie OneWeb musel upraviť svoj kurz, aby sa eliminovalo riziko zrážky s družicou spoločnosti SpaceX. Sťažovali sa pri tom na to, že je takmer nemožné predvídať ich pohyb kvôli automatickému systému pre vyhýbanie sa zrážkam. K incidentu došlo počas stúpania satelitov Starlink na ich operačnú orbitu.

Doručenie satelitov spoločnosti OneWeb. Na fotografii je nákladné lietadlo Antonov An-124-100. Zdroj: Roskosmos

Nezvyčajný postoj zaujalo k obom konšteláciám Rusko. Tam schválili zákon, vďaka ktorému môžu pokutovať využívanie cudzích konštelácií – v prípade firiem sa môže pokuta vyšplhať až na 10 800 €.

NEPREHLIADNI
Do SpaceX tečú ďalšie stovky miliónov a pošle Falcon Heavy na Mesiac. Pristane tam, kde žiaden človek ani sonda neboli

Argumentom je síce štátna bezpečnosť, Ruská federácia ale plánuje svoju vlastnú konšteláciu internetových satelitov s názvom Sféra, do ktorej chcú naliať viac než 3 miliardy eur. Pokuty sa vzťahujú na OneWeb aj napriek tomu, že ich satelity vynáša do kozmu práve Rusko.

Viac než 1 300 na orbite, do konca roka pribudnú ďalšie stovky

SpaceX má už dnes na obežnej dráhe viac než 1 300 satelitov Starlink a každé dva týždne sa k ním pridá ďalších 60. Spoločnosť je tak na dobrej ceste k prekonaniu hranice 2 000 satelitov, čo je ohromné množstvo vzhľadom na fakt, že ešte v roku 2015 sa nenachádzalo na obežnej dráhe celosvetovo ani 1 400 aktívnych satelitov, informuje Statista.

SpaceX / Flickr

Konštelácia Starlink sa podľa niektorých odborníkov stane prvou „megaštruktúrou“ viditeľnou aj zo vzdialeného vesmíru, slúžiacou ako známka vyspelosti našej civilizácie pre vonkajších pozorovateľov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom