Veľká kolaborácia dvoch známych automobilových koncernov sa nekoná. Ford Motor a Rivian Automative zrušili svoju veľkolepú stratégiu na vývoj spoločného elektrického vozidla.

Automobilka Rivian, ktorá v októbri začala zákazníkom doručovať ich dlho očakávané zarezervované elektrické pickupy R1T a 10. novembra vstúpila na americkú burzu NASDAQ, musí pozastaviť svoju ofenzívu.

V piatok 19.11. totiž CEO koncernu Ford Motor, Jim Farley, potvrdil, že všetky plány na vytvorenie spoločného elektrického vozidla stroskotali.

„Rešpektujeme Rivian a viedli sme s ním rozsiahle prieskumné rozhovory,“ uviedol hovorca Fordu pre agentúru Reuters. „Obe strany sa však dohodli, že nebudú nijako spolupracovať pri vývoji vozidiel ani zdieľať platformy.“

Napriek tomu, že Ford neustále zvyšuje vývoj a výrobu elektromobilov a do konca roku 2023 chce zvýšiť svoju globálnu výrobnú kapacitu na 600 000 elektromobilov, Rivian, ktorý na burzu vstúpil len nedávno a Ford v ňom vlastní podiel vo výške 12 %, sa na krátku dobu stal treťou najhodnotnejšou automobilkou na svete.

Hoci automobilka do dnešných dní vyrobila len asi desiatku automobilov, preskočila takého giganta akým je Volkswagen a zaradila sa tesne za Toyotu, ktorá ročne vyrába milióny kusov.

Majú to klasické automobilky zrátané?

Zjavný nepomer preto ekonómov inšpiruje k neustálym debatám o tom, či to majú klasické automobilky navždy zrátané, alebo naopak, veľmi skoro príde k spľasnutiu totálnej bubliny a hodnota elektrických automobiliek spadne dole prakticky voľným pádom.

Rivian

Svet grafov a obchodovania ale nemusí vždy dávať logiku a len na účtovné závierky a zisk dnes pozerá málokto. Hodnota Rivianu, či prípadne dokonca už biliónovej Tesly, narástla najmä vďaka pozitívnym odpovediam na otázku, či má podľa investorov e-mobilita budúcnosť, alebo nie.

Časť investorov však do Tesly, Rivianu, ale aj čínskeho BYD či NIO a ďalších vlieva peniaze len preto, že vidia zelené čísla v aplikácii „Stocks“ na svojich mobilných telefónoch.

Zaujímavé pohyby môžu čakať aj Teslu – je veľmi dobre možné, že bude ďalej rásť, no prekvapivý by nebol ani úplný opak. K vstupu Rivianu na burzu sa nedávno vyjadril aj Elon Musk, podľa ktorého je vysoká trhová hodnota rozhodne dôležitá vec, automobilka potrebuje dostatok financií na rozbehnutie výroby a následné napredovanie.

Ešte dôležitejšie je  však úspešné spustenie masovej produkcie a dosiahnutie peňažného toku. Musk vo svojom komentári dodal, že Tesla je jedinou automobilkou v modernej histórii, ktorej sa podarilo zo startupu vyšplhať až na spoločnosť so skutočne objemnou výrobou, ale hlavne pozitívnym tokom peňazí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú