Elon Musk sa znovu vyjadril na adresu konkurenčného startupu Rivian. Mladá americká automobilka nepredala ešte ani jeden elektromobil, no jej trhový kapitál na burze už dosahuje viac ako 110 miliárd dolárov. Musk ale tvrdí, že až teraz začína pre Rivian skutočný test, informoval portál InsideEVs.

Posledné dni boli pre Rivian rozprávkové. Vstup na americkú technologickú burzu NASDAQ sa vydaril, čo firmu katapultovalo medzi osem najhodnotnejších automobiliek na svete – vrátane tých klasických „spaľovacích“. Až za týmto startupom je napríklad BMW alebo Ford.

Rivian
Rivian

S aktuálnou hodnotou viac ako 110 miliárd dolárov je Rivian dokonca hodnotnejší ako Daimler a pomaly sa približuje aj koncernu Volkswagen. Za Teslou však stále výrazne zaostáva, Muskova automobilka má hodnotu vyše 1 biliónu dolárov.

Dôležité je niečo úplné iné

Vysoká trhová hodnota je rozhodne dôležitá vec, automobilka potrebuje dostatok financií na rozbehnutie výroby a následné napredovanie. Čo je však ešte dôležitejšie, je úspešné spustenie masovej produkcie a dosiahnutie peňažného toku.

Týmito slovami reagoval Elon Musk na komentár na sociálnej sieti Twitter. Dobre vieme, ako dlho trvalo Tesle dostať svoj cashflow do plusových čísel, dokonca prvé predávané modely boli niekoľko rokov pre automobilku stratové.

Musk vo svojom komentári dodal, že Tesla je jedinou automobilkou v modernej histórii, ktorej sa podarilo zo startupu vyšplhať až na spoločnosť so skutočne objemnou výrobou, ale hlavne pozitívnym tokom peňazí.

Ambiciózne ciele

Šéf RJ Scaringe zverejnil aj odvážny cieľ vyrobiť milión elektrických vozidiel do roku 2030. Aktuálne by firma mala mať 54 500 rezervácií na svoju dvojicu vozidiel R1T a R1S, spolu so 100 000 elektrickými dodávkami, ktoré si objednal Amazon.

Stále však platí, že výroba sa rozbieha len pomaly, časť verejnosti teda obrovská hodnota firmy trochu znepokojuje – ide o podobné obavy z masívnej bubliny, ako v prípade Tesly, ktorá je dokonca najhodnotnejšou automobilkou na svete.

Screenshot/Youtube/Rivian

Kľúčovými modelmi Rivianu sú elektrický pick-up R1T určený najmä pre špecifický americký trh a civilnejšie SUV R1S.

Ceny začínajú na 70 000, respektíve 67 500 dolároch v závislosti na zvolenej komfortnej a off-roadovej výbave s tým, že predobjednávky už bežia naplno a dodávky prvým majiteľom by mali začať chodiť v januári budúceho roka. Šprint z 0 na 100 km/h by obe autá mali zvládnuť pod 3 sekundy a dojazd najdrahších modelov podľa značky presiahne 724 kilometrov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú