Programátor čínskej banky Huaxia Bank našiel skvelý spôsob, ako si popri svojom zamestnaní finančne prilepšiť. Využíval na to bankomaty banky, pre ktorú pracoval.

43-ročný Qin Qisheng je programátorom v banke Huaxia Bank a pri svojej práci si všimol, že banka nesprávne spracováva výbery z bankomatov okolo polnoci. Namiesto toho, aby tento problém nahlásil vedeniu ho využil vo svoj prospech.

Do systému v bankomatoch vložil ešte časť vlastného skriptu, ktorý pri výbere peňazí z bankomatu zaslal hlášku, že transakcia zlyhala, no bankomat aj napriek tomu peniaze vydal bez toho, aby boli strhnuté z účtu. Túto vychytávku Qin využíval približne dva roky a banka až po 1 358 výberoch a po vyše 900 tisíc eurách vybraných takýmto spôsobom zistila, že majú v systéme chybu a začali to riešiť. Samozrejme, že sa prišlo aj na Quina.

Qin spoločnosti svoje činy objasnil tak, že len testoval chybu v systéme, čo čínska banka akceptovala a Qinovi stačí vrátiť všetky peniaze, ktoré takýmto spôsobom vybral. Miestne úrady však už tak zhovievavé nie sú. Qinovi hrozí až 10 a pol roka väzenia, nakoľko sa dokázalo, že tieto výbery nerobil z fiktívneho účtu banky, ale zo svojho osobného a tiež s týmito peniazmi obchodoval na burze s cennými papiermi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom