Technologický veľtrh Computex 2018 prináša množstvo zaujímavých noviniek a už sme tu mali možnosť vidieť napríklad prezentácie jedného z najvybavenejších Android smartfónov, ale aj ultrabook s dvomi displejmi. Predviedol sa aj Intel s jeho novým procesorom s 28 jadrami a 56 vláknami. Konkurent AMD však má odpoveď aj na tento ťah.

AMD nám totiž teraz predstavila druhú generáciu svojich procesorov Ryzen Threadripper, ktoré sú určené pre výkonné PC. Novinky sa na veľtrhu objavili v dvoch konfiguráciách a informuje o nich portál WCCFTech. Najvýkonnejšia obsahuje až 32 jadier s podporou pre 64 vlákien, druhá verzia ponúka 24 jadier a 48 vlákien. Je možné, že k dispozícii budú ešte aj menej výkonné konfigurácie. Predchádzajúca generácia Ryzen Threadripper ponúkala v maxime 16 jadier.

AMD tak opäť predstavil produkt, ktorý bude predstavovať výraznú konkurenciu pre Intel. Nová generácia procesorov je postavená na 12 nm FinFET architektúre a tvoria ho štyri čipy po osem jadier, čo je samozrejme spojené aj výraznejšími rozmermi produktu. AMD ale neposkytlo veľa ďalších informácií. Vieme, že výrobca zachová spätnú kompatibilitu so základnými doskami X399 a dočkať by sme sa mali vyšších frekvencií. Vylepšené majú byť, ale aj možnosti pretaktovania. Počet radičov pamätí by mal zostať na hodnote štyri.

Intel pri demonštrácii svojho nového 28-jadrového procesora ukázal maximálny tak všetkých jadier až na úrovni 5 GHz (základný 2.7 GHz), AMD neuvádza parametre v tejto oblasti. Otázkou je aj cena, ktorá však bude určite vysoká. Najvýkonnejšia verzia predchádzajúcej generácie AMD Ryzen Threadripper začínala na úrovni 1000 dolárov. Dostupnosť nových procesorov je ohlásená na tretí štvrťrok tohto roka.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom