Výkon smartfónov dosiahol takú úroveň, že sa pomaly stávajú rovnako výkonnými, ako sú niektoré počítače či notebooky. Na túto situáciu reagujú ako výrobcovia (predstavovaním herných smartfónov), tak aj samotní vývojári hier, ktorí predstavujú čoraz premakanejšie tituly.

Začiatok júna je pre všetkých PC nadšencov ako Vianoce. Koná sa totiž jedná z najprestížnejších akcií – Computex 2018 – na ktorej sú každoročne predstavované tie najlepšie novinky v oblasti počítačov a technológií celkovo. Hneď zo začiatku prekvapila spoločnosť Asus, ktorá predstavila vlastný herný smartfón, na ktorý sa len ťažko hľadajú slová.

Nový prírastok do ROG rodiny

Nový smartfón Asus ROG Phone má jasné ambície. Stať sa najlepším herným smartfónom súčasnosti. A niet pochýb o tom, že má k tomu veľmi dobre nakročené. Naznačuje to nielen hardvérom, ale aj celkovým dizajnom, ktorý úplne vykračuje od zaužívaných línií. Telo je celokovové, pričom zadná strana je tvorená sklom s agresívnym vzorom. Nachádza sa tam tiež mriežka, ktorá sa stará o čo najlepší odvod tepla. Ak by ani to nestačilo, využiť môžeš pribalený AeroActive Cooler, ktorý pripojíš pomocou špeciálneho portu a poskytne tak dodatočné chladenie.

Exkluzívne pre Asus ROG Phone boli vybrané najlepšie kúsky procesora Snapdragon 845 a tie boli pretaktované na maximálnu rýchlosť až 2,96 GHz, čo je o 200 MHz viac než má štandardná verzia. Aby hráč nezaznamenal žiadne problémy popri tom, ako procesor upravuje takty, je zariadenie vybavené režimom X, ktorý zvyšuje minimálny takt procesora, aby bol prechod čo najplynulejší. Spoločnosť robí procesoru 8 GB RAM a až 512 GB vnútornej pamäte typu UFS 2.1.

Aby bol výkon čo najviac viditeľný, je potrebná aj vyššia obnovovacia frekvencia displeja. To pochopil aj Razer, ktorý predstavil smartfón so 120 Hz displejom. 6″ panel v ROG Phone má síce len 90 Hz, no ide o AMOLED panel. Chránený je odolným sklom Gorilla Glass 6. Pomer strán je 18:9, odozva 1 ms, kontrast je 10 000:1 a nechýba ani podpora HDR.

Keďže ide o smartfón určený primárne hráčom, má na pravej a spodnej strane zabudované ‚‚tlačidlá’’, ktoré umožňujú používateľovi naprogramovať akúkoľvek akciu na klepnutie alebo potiahnutie. Dokáže tak simulovať držanie herného ovládača, a to ako pri hraní na šírku, tak aj na výšku. Využité môžu byť aj na priradenie rôznych iných akcií či makier. Tešiť sa môžeš aj na vibračnú odozvu smartfónu pri hraní.

Nezaostáva ani v prípade ďalšej výbavy

Smartfón je možné využívať aj ako klasické každodenné zariadenie. Nechýba duálny fotoaparát na zadnej strane 12 + 8 MPx a rovnako tak aj 8 MPx predná kamera. Zadná strana tiež obsahuje čítačku odtlačkov prstov. Batéria má kapacitu 4000 mAh a podporuje nabíjanie HyperCharge. To zvyšuje výkon nabíjania až na 20 W, čím sa smartfón za pol hodinu dobije až na 60 %.

Zadná strana tiež obsahuje logo ROG, ktorému je možné nastaviť ľubovoľnú farbu a aj režim svietenia. Dokáže sa tiež zosynchronizovať až s 5 ďalšími smartfónmi, prípadne s rôznym príslušenstvom, ktoré sa k smartfónu pripojí. Nechýbajú špičkové stereo reproduktory, Gigabit Ethernet cez USB-C, HDMI, WiFi 802.11ad či Gigabit LTE.

Dostupné rôzne dokovacie stanice

Prvou z nich je Mobile Desktop Dock, ktorý umožní pripojiť k sebe monitor a ďalšie periférie a vytvoriť tak počítač. Podporuje až 4K monitory, 1 Gbit pripojenie cez Ethernet, 5.1 reproduktory a tiež disponuje USB portmi.

Druhou je TwinView Dock, ktorý disponuje sekundárnym displejom. Na nich môže byť zobrazený rôzny obsah, čo ju predurčuje hlavne k streamovaniu. Disponuje dodatočným chladením a vlastnou 6000 mAh batériou, ktorá predlžuje chod na jedno nabitie.

Poslednou je WiGig, ktorý sa pripája v televízoru. Spáruje sa s ďalším zariadením – GameVice – čím získaš plnohodnotný joystick, ktorý ti navodí zážitok ako pri hraní konzoly.

Smartfón sa do predaja dostane až v treťom štvrťroku 2018 so zatiaľ neznámou cenovkou. No produkty ROG rozhodne nepatria medzi najlacnejšie a vzhľadom k danej výbave môžme rátať s pomerne vysokou sumou. Uvidíme, akým štýlom na to odpovie Razer, ktorý by v tomto roku mohol prísť s vylepšeným Razer Phone 2.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom