Značku Asus poznáme hádam všetci. Ich Zenbook Pro má v celku dlhú históriu solídneho ultrabooku, ktorý však stále o čosi zaostáva za líniou Dell XPS. Možno i tento dôvod prispel k tomu, aby sa Asus rozhodol odhaliť všetky svoje tajné zbrane na Computex 2018 a predstavil dosiaľ najzaujímavejší Zenbook Pro 15. Vlajkovú loď ultrabookov s dvomi obrazovkami.

Novinka zvaná Screenpad

Ako sme už naznačili, novinkou sa stáva druhá obrazovka, ktorá nahrádza miesto Touchpadu a dodáva mu využiteľnosť v smeroch, o ktorých sme predtým ani nerozmýšľali. Tento šikovný Screenpad má v prieme 5,5 palca s rozlíšením 1920 x 1080 px. Prejdime však k jeho využiteľnosti. Screenpad sa nespráva už iba ako lišta, ktorej podlieha práve otvorené okno browseru a na ktorej vieme dotykovo nahradiť využiteľnosť klávesnice. Skrýva sa v ňom o čosi viac. Dokáže byť pozmenený v rôznu aplikáciu akou je napríklad kalkulačka, kalendár či numerická klávesnica. Tak isto sa vďaka nemu dá ovládať hudba, pustiť Youtube alebo vie byť len jednoduchým podoknom pre stránku, ktorá je už otvorená na hlavnom displeji.

Ďalšia pozitívna správa sa odvíja od spolupráce Asusu s Microsoftom. Hlavným cieľom tejto spolupráce bolo, aby sa stalo reálnym pristupovať do ich základného baličku Office (Word, Excel, PowerPoint) priamo cez Screenpad. Vízia sa stala skutočnosťou a do tohto už teraz zaujímavého zariadenia pribudla aj táto šikovne využiteľná funkcia.

Štandard je už teraz málo

Zenbook Pro 2018 disponuje plusom, ktorý ťažko považovať za štandard. No keď už je raz niečo také uvedené na trh, rýchlo sa z toho stane samozrejmosť, ktorú je nutné prekonávať pri ďalšom modeli. Aby teda Zenbook trošku zavaril konkurencií, predstavuje sa v dvoch verziách, z čoho obidve disponujú už spomenutým Screenpadom. Tá druhá má ešte nejaké to plus navyše.

14-palcová verzia disponuje tzv. ErgoLift, ktorý má za účel vyzdvihnúť klávesnicu pre prirodzenejšiu typizáciu. Má o čosi nižší strop v porovnaní s jeho väčším súrodencom a vnútro zapĺňa Core i7 CPU. Ďalej tu nájdeme GeForce GTX 1050 Max-Q, USB-C potry bez Thunderboltu 3 a infračervenú kameru pre Windows Hello.

15,6-palcová verzia disponuje 4K LCD dotykovým displejom a možnosťou nastavenia odtlačku prsta pre Windows Hello. Najšialenejšou časťou je 2,0 Delta E, ktorá by mala pokrývať 132 % sRGB farebného gamutu a 100% Adobe RGB. Vnútro vypĺňa 8 generácia Intel Core i9-8950HK s grafickou kartou Nvidia GeForce GTX 1050 Ti 4 GB a pamäťou RAM až do 16 GB 2400 MHz DDR4. O kvalitný zvukový systém sa postarala známa značka Harman Kardon.

Posledné dojmy

Oficiálny predaj bude spustený v strede júla a cena sa vyšplhá na 2,299 dolárov za vyšší model. V porovnaní s ostatným sortimentov priniesol Asus novinku, ktorej využitie sa dá predstaviť v budúcnosti v ešte väčšom formáte. Cena za ňu je však rapídna. Uvidíme či ju odozva a využiteľnosť screenpadu budú obhajovať alebo sa jedná len o predražené okno naviac.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom