Armádne projekty a obzvlášť prísne tajný vývoj nových vojenských zariadení býva prísne stráženým tajomstvom. To však už neplatí v prípade špionážneho dronu americkej armády, ktorý je vyvíjaný niekoľko rokov a doteraz ho nikto na fotografiách nevidel. Nedopatrením sa však dron od spoločnosti Northrop Grumman ukázal verejnosti na Instagrame, informoval Forbes s odvolaním na Aviation Week.

Po tom, ako odišlo do dôchodku jedno z najznámejších vojenských nadzvukových lietadiel americkej armády, potrebovali Spojené štáty nový prostriedok, ktorý by ho dokázal plnohodnotne nahradiť. Po rokoch od odstavenia strategického lietadla SR-71 Blackbird sa objavili správy o vývoji nového špionážneho dronu, ktorý bol klasifikovaný ako „prísne tajný“ ešte v roku 2005.

Neskôr bol projekt odhalený v roku 2013, no dodnes sa predmetný dron armády USA neobjavil na žiadnych fotografiách. Veď ani niet divu, ak sa jedná o prísne utajovaný armádny projekt. O to väčšie prekvapenie však vzbudzuje najnovšia fotografia zo sociálnej siete Instagram, kde sa mal práve tento dron RQ-180 od Northrop Grumman objaviť.

Fotograf odhalil roky utajovaný špionážny dron

Snímka má zobrazovať stroj, ktorý bol začiatkom októbra videný pri prelete nad vojenskou leteckou základňou Edwards Air Force Base v Kalifornii, kedy sa jednému fotografovi podarilo vytvoriť záber dronu vo vzduchu.

Podľa popisu fotografa na Instagrame videl tento dron prelietať nad svojim domom a v okolí už niekoľko týždňov, no nedokázal ho identifikovať. Práve prostredníctvom jednej z najpopulárnejších sociálnych sietí sa tak podarilo odhaliť stroj, ktorý bol dlhé roky utajovaný. Fotografia dronu bola zverejnená na tomto profile fotografa, no z neznámych dôvodov bola neskôr odstránená.

Hoci americká armáda nikdy existenciu tohto špičkového stroja nepriznala, podľa doterajších informácií má mať k dispozícii až 7 takýchto špionážnych dronov. Stále častejšie sa však objavujú dôkazy o nasadení dronu pri výzvedných a špionážnych misiách.

Dron RQ-180 má mať tvary podobné strategickému bombardéru B-2 od rovnakého výrobcu, no prepožičal si aj niektoré prvky z bombardéra B-21 pre americké letectvo. Samotný špionážny dron RQ-180 má mať rozpätie krídel takmer 52 metrov, no detailnejšie informácie o tomto stroji nie sú pochopiteľne zverejnené.

Zobraziť celú galériu (2)
Strategický bombardér B-2. Zdroj: U.S. Air Force photo/Staff Sgt. Bennie J. Davis III

Testovali ho aj v oblasti Area 51

Armáda ho však testovala aj na svojej základni Groom Lake, ktorá je súčasťou tajomstvami opradenej oblasti Area 51 v Nevade. Dokonca má byť tento dron natoľko vyspelý, že sa armádni predstavitelia rozhodli vyradiť z prevádzky doteraz využívané bezpilotné lietadlo RQ-4 Global Hawk.

Americká armáda má pritom v pláne odstaviť aj ďalšie strategické bombardéry, útočné a nákladné lietadlá, vrátane niekoľkých vzdušných tankerov. Zatiaľ však neprezradila, ktoré stroje prevezmú ich úlohu vo vzdušnom priestore.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP