Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Kozmická spoločnosť Launcher Space úspešne otestovala svoj vlastný raketový motor E-2 vyrobený pomocou 3D tlače bez toho, aby explodoval. Ako informuje Interesting Engineering, firma má veľké ambície a chce konkurovať množstvu poskytovateľov vesmírnych letov pre malé satelity – stojí však proti silným hráčom.

Jedinečné motory

Podľa webovej stránky Launcher Space sa ich pripravovaná raketa Light stane vôbec prvou komerčnou malou raketou, ktorá používa raketové motory s postupným spaľovaním. Ako palivo pritom využije klasickú kombináciu kvapalného kyslíka a petroleja, vďaka ktorej lieta značná čas orbitálnych rakiet.

Test motora E-2 prebehol v Stennisovom vesmírnom centra NASA v Mississipi a dokázal funkčnosť stroja, ktorý dokáže vyvinúť ťah takmer 100 kN, čo je porovnateľné s asi štyrmi motormi Rutherford.

Tie poháňajú rakety Electron spoločnosti Rocket Lab, ktorá sa chystá v najbližších dňoch zachytiť prvý stupeň pomocou helikoptéry a opätovne ho použiť.

Test trval len 10 sekúnd a motor sa po ňom nachádzal v bezchybnej kondícii. Raketa Light, ktorá má tento motor použiť, sa síce opakovateľne použiteľnou nestane, no spoločnosť plánuje čosi skutočne ambiciózne.

Verzia s deviatimi motormi

Kým Light dosahuje výšku 15,2 m, priemer trupu 1,1 m a na nízku obežnú dráhu Zeme má dokázať vyniesť 150 kg, firma plánuje aj čosi oveľa väčšie a schopnejšie. Aj keď ju oficiálne nepredstavila, chce motory E-2 použiť na zostrojenie oveľa väčšej rakety s deviatimi motormi a vyššou nákladnou kapacitou.

Jej najdôležitejšou vlastnosťou však je schopnosť opakovaného použitia, ktorú reálne využíva len minimum kozmických spoločností. Jedinečné nie je ani využitie 3D tlače v raketovom priemysle, ktoré už odskúšali viaceré firmy a Relativity Space sa dokonca snaží o vyrobenie celej rakety práve takýmto spôsobom.

Pristanú oba stupne

Raketa Terran R spomínanej spoločnosti Relativity Space sa má stať výnimočnou nielen takmer výhradným použitím 3D tlače vo svojej konštrukcii, ale tiež schopnosťou opakovaného použitia oboch stupňov.

O čosi podobné sa donedávna snažila len spoločnosť SpaceX s raketou Starship, pričom ide o zlatý grál raketového priemyslu.

Launcher Space má pred sebou ešte dlhú cestu a 10-sekundový test raketového motoru pred prvým letom nestačí, prídu oveľa dlhšie. Prvý ostrý let firma očakáva až v roku 2024, čo znamená, že jej konkurencia už vtedy bude o poznanie silnejšia.

Tri stupne

Raketa Light má na rozdiel od väčšiny podobných rakiet použiť až tri stupne. Prvý poženie jeden motor E-2, druhý stupeň dostane raketový motor E-1 a napokon tretí stupeň, ktorý dostal názov Orbiter a na správnej rakete dokáže uniesť až 400 kg.

Launcher Space/Twitter

Orbiter je kompatibilný aj s raketami ako Falcon 9, európska Vega, indická PSLV alebo SSLV a dokonca aj pripravovaná Terran spoločnosti Relativity Space. Jedná sa o platformu, ktorá dokáže poskytnúť družici životnosť najmenej dva roky, komunikačné systémy, elektrickú energiu a tiež možnosť pohybu.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú