Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Spoločnosť Rocket Lab práve počas misie Love At First Insight vykonala posledný zo série troch dôležitých testov, vďaka ktorým chcú začať opätovne používať prvé stupne svojej rakety Electron. Rakety budú chytať pomocou helikoptér, o nových správach informujú prostredníctvom svojej webovej stránky.

Takéto zachytávanie komponentov pomocou vrtuľníka nie je síce úplne novým nápadom, avšak ide rozhodne o čosi výnimočné. Rocket Lab totiž ako prvý použije túto metódu komerčne pri prvom stupni rakety a zároveň sa Electron stane úplne prvou raketou so schopnosťou opakovaného použitia pre malé náklady.

Nová raketa každých 18 dní

Ako píše Rocket Lab, nový Electron dokážu postaviť každých 18 dní. Cieľom jej však tento proces ešte väčšmi urýchliť tým, že prestanú prvé stupne zahadzovať do mora a miesto toho zabezpečia, aby prežili opätovný vstup do atmosféry a po otvorení padákov ich zachytia pomocou helikoptéry.

Rocket Lab

Za týmto účelom sa firma rozhodla vykonať tri testovacie vstupy do atmosféry a mäkké pristátia na mori, vďaka ktorým získajú dostatok potrebných dát a poznatkov na to, aby dizajn rakety patrične upravili. Stroj sa vďaka tomu už dočkal nového tepelného štítu v oblasti motorov a vylepšených padákov.

Okrem úspešného testu, ktorý sledoval zakladateľ spoločnosti Peter Beck z helikoptéry, raketa vyniesla na obežnú dráhu dva satelity konštelácie BlackSky pre monitorovanie Zeme. Ďalšie dva identické satelity ešte čakajú na sklade a do kozmu poletia už čoskoro.

Plánujú čosi oveľa väčšie

Electron tak síce nedokáže pristáť pomocou vlastných motorov podobne, ako to robí Falcon 9, avšak v mnohom sa na seba podobajú. Okrem opakovanej použiteľnosti používajú obe rakety 9 motorov na svojom prvom stupni, zásadný rozdiel je však vo veľkosti.

Rocket Lab

Všetkých 9 raketových motorov Rutherford, ktoré firma vyrába pomocou pokročilého 3D tlačenia, dosahuje len asi polovičný ťah, ako jediný motor Merlin 1D spoločnosti SpaceX. Rocket Lab však už plánuje čosi oveľa väčšie. Chcú postaviť raketu, ktorá dokáže vyniesť na orbitu aj astronautov.

Len nedávno preto predstavili Neutron, ktorého prvý stupeň dokáže pristáť pomocou vlastných motorov a unesie oveľa väčší náklad. Kým Electron vynesie na nízku obežnú dráhu Zeme asi 300 kg a je určený pre veľmi malé satelity, Neutron unesie až 8 000 kg a je vhodný aj pre väčšie satelity.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú