Raketoplán Spojených štátov amerických sa síce stal ikonou raketových technológií a dobývania vesmíru, v ktorom zohral veľmi dôležitú úlohu, avšak s odstupom času sa ukázal ako nie dostatočne bezpečný, neefektívny a ekonomicky extrémne náročný.

Málokto však vie, že Sovietsky zväz vyvinul vlastnú verziu Raketoplánu pod názvom Buran (z ruštiny – snežná búrka), ktorý možno na prvý pohľad vyzeral rovnako ako jeho americký brat, fungoval však zásadne rozdielne.

Mnohí odborníci sa navyše zhodujú, že nebyť ekonomických čistiek, mal potenciál stať sa lepším, efektívnejším a ešte väčšmi zmeniť raketový priemysel či vesmírny výskum. Aký je príbeh tohto majestátneho stroja a jeho nosnej rakety s najsilnejšími motormi na svete?

Na prvý pohľad kópia Američanov, zvnútra však jedinečný kus techniky

Program Buran oficiálne započal v roku 1974, dva roky po americkom Raketopláne a počas svojho priebehu sa stal najväčším a najdrahším vesmírnym programom v histórii Sovietskeho zväzu. Mnohými je dodnes mylne označovaný za kópiu, avšak nie je tomu tak. Technici dostali voľnú ruku a s dizajnom začali úplne od začiatku, výsledkom ich práce však bol takmer rovnaký tvar, aký mal aj americký Raketoplán.

Dôvod je jednoduchý – tvar Raketoplánu je ten najideálnejší vzhľadom na technické požiadavky a parametre a keďže sovietski inžinieri chceli dosiahnuť rovnaké schopnosti systému, dospeli k veľmi podobnému dizajnu. Napriek tomu však ide o zásadne odlišný prístup a odborníci sa s odstupom času zhodujú, že sovietsky bol lepší.

Zásadným rozdielom je motorizácia – kým Raketoplán mal na palube komplexný systém troch vodíkových motorov RS-25, hlavné motory systému Buran sa nachádzali na nosnej rakete Energija. Celková motorizácia Buranu pozostáva z dvoch hlavných motorov pre úpravu obežnej dráhy, každý s ťahom 90 kN, 38 riadiacich motorov s ťahom 4 kN, 8 motorov pre presnú úpravu orientácie s ťahom 200 N a štyri núdzové motory na pevné palivo, každý s ťahom 28 kN, informuje web buran.ru.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú