Google Chrome je bezpochyby najpoužívajnejším prehliadačom na svete, čomu vďačí okrem iného aj svojej rýchlosti či širokej kompatibilite. Je však známy aj svojou nešetrnosťou k pamäti RAM, čo najnovšie ukázal aj bloger Jonathan Morrison. Použitím populárneho prehliadača sa mu totiž podarilo preťažiť najnovší Mac Pro s operačnou pamäťou na úrovni 1,5 TB, píše 9to5Mac.

Najväčší „žrút“ operačnej pamäte

Nový nadupaný Mac Pro od Applu je možné nakonfigurovať až s 1,5 TB pamäte RAM, čo by malo poskytnúť bohatú rezervu aj tým najnáročnejším používateľom. Ako sa však dá aj takáto obrovská operačná pamäť preťažiť?

Odpoveďou na túto otázku môže byť obyčajný prehliadač Chrome. YouTuber Jonathan Morrison nedávno na svojom Macu Pro skúšal otvárať čo najviac kariet práve v prehliadači od Googlu a sledoval, ako sa pamäť RAM postupne zapĺňa. Celý proces zverejňoval na svojom Twitteri a neskôr ho zhrnul aj do nižšie priloženého videa.

Keď mal na Chrome otvorených 2 000 kariet, prehliadač využíval približne 75 GB pamäte, čo nie je ešte také prekvapivé. O dve hodiny neskôr, kedy sa počet otvorených kariet zvýšil na 5 000, si Chrome uberal už 170 GB operačnej pamäte. Pri 6 000 kartách využíval prehliadač okolo 857 GB, čo sa postupom času veľmi rýchlo zvyšovalo, a Chrome si nakoniec zabral viac než 1,4 TB pamäte RAM.

Prehliadač pri procese nakoniec pochopiteľne zamrzol, avšak zaujímavý je aj fakt, že ostatné aplikácie na Macu Pro stále fungovali bez problémov a preťaženie operačnej pamäte sa neprejavilo ani na plynulosti systému. Okrem toho, že Chrome stále patrí medzi prehliadače, ktoré „požierajú“ najviac pamäte RAM, to svedčí aj o skvelej optimalizácii systému MacOS, na ktorej si dáva americký gigant stále záležať.

Najpoužívanejší, ale ani zďaleka nie najlepší

Napriek tomu, že prehliadač od Googlu stále nepozná na svetovom trhu konkurenciu, sa v našich nedávnych testoch ukázala vysoká kvalita novej verzie prehliadača Edge od Microsoftu, ktorú spoločnosť postavila na báze jadra Chromium. Spolu s Firefoxom a prehliadačom Opera sme ich podrobili štyrom rôznym bechmarkom, ktoré ukázali, že hoci je Chrome najpoužívanejším prehliadačom na svete, v testoch často za ostatnými zaostával.

Zobraziť celú galériu (1)
Edte/Opera/Chrome/Mozilla

Pri bežnom browsovaní sú však tieto výsledky často takmer nepovšimnuteľné, a používateľ si tak vyberá podľa samotného zážitku z aplikácie. A aj keď Microsoft Edge a Opera dopadli v testoch najlepšie, ich podiel na trhu sa drží tesne nad úrovňou dvoch percent, čo je oproti prehliadaču Chrome s 64-percentným podielom naozaj priepastný rozdiel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom