Aj napriek smrti by Stephen Hawking mohol zanechať ďalší výrazný vedecký objav. Ten sa skrýva v jeho poslednej práci.

Hladký výstup z večného rozpínania, tak sa nazýva práca, ktorú Hawking už nestihol úplne dokončiť. Podľa periodika The Sunday Times podrobne popisuje spôsob, ktorým môžu vedci objaviť paralelný vesmír. Vedecká práca mala jej poslednú revíziu schválenú 4. marca, čiže 10 dní pred Hawkingovou smrťou. Autor v nej hľadá dôkaz o teórií paralelných vesmírov, čiže existenciu iných vesmírov popri tom našom.

Je potrebná vybavená sonda

Hawkingov a Hertogov výskum poukazuje na možnosť zistenia prítomností iného vesmíru prostredníctvom merania radiačného žiarenia z počiatku vesmíru. Výskumníci vo svojej práci špekulujú, že toto žiarenie by mohlo byť zistiteľné cez vesmírnu sondu vybavenú potrebnými snímačmi.

Dlhá cesta k potvrdeniu teórie

Keďže bol Hawking teoretický fyzik, veľa z jeho teórií bolo ťažké dokázať, čo je aj prípadom pre túto prácu. Dokazovanie bude pri súčasných znalostiach a podmienkach mimoriadne náročné, no ak by sa to predsa len podarilo, jednalo by sa o jeden z najvýznamnejších objavov v 21. storočí. Aj keď takéto potvrdenie by jej tvorcom mohlo priniesť Nobelovu cenu, Hawking sa už žiaľ nedočká ani po smrti. Cenu totiž posmrtne neudeľujú.

Nenechaj si ujsť
Dokument, s ktorým získal Stephen Hawking prestížne ocenenie, je dostupný zadarmo

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom