Britský startup First Light dosiahol úplne nový prelom v jadrovej fúzii a to pomerne nezvyčajným spôsobom, na ktorý sa nepodobá žiadna iná metóda využívaná inými laboratóriami či spoločnosťami, ktoré sa spoliehajú predovšetkým na toroidné komory (tokamaky) či lasery.

Ako vysvetľuje First Light v tlačovej správe, ich prístup je vôbec prvý, ktorý dosiahol jadrovú fúziu takýmto spôsobom, pomocou projektilu a vďaka množstvu výhod v porovnaní s inými metódami startup očakáva, že sa im otvorila cesta ku komerčnej prevádzke a ekologickej produkcii elektrickej energie, informuje Futurism.

BFG

Inžinieri nazvali tento kanón BFG (Big Friendly Gun, teda Veľký priateľský kanón) a dokáže odpáliť špeciálny projektil rýchlosťou až 6,5 km za jedinú sekundu. Ten zasiahne drobný kúsok paliva, ktorý je urýchlený na ešte vyššiu rýchlosť a to až 70 km za sekundu, čím sa z neho na chvíľu stáva najrýchlejší objekt na Zemi.

Zrážka týchto dvoch objektov následne generuje energiu, ktorá je následne akumulovaná v lítiu prúdiacom v komore. Toto lítium sa zahreje a zároveň komoru chráni pred náhlym uvoľnením energiu, pričom cez tepelný výmenník následne teplo odovzdá vode a ďalej už systém funguje ako typická elektráreň, pomocou vodnej pary roztočí turbínu a vygeneruje elektrickú energiu.

Obrovský komerčný potenciál

Najväčším problémom jadrovej fúzie je ale zatiaľ jej vysoká cena a neschopnosť vygenerovať viac energie, než je do nej vložené za účelom spustenia reakcie. First Light má ale skutočne obrovský potenciál toto zmeniť a chystá sa vyrábať palivové pelety za cenu približne 10 až 20 € za kus, pričom podľa Bloomberg Quint spolupracuje s UBS Investment Bank AG na stratégii, ktorá to umožní.

Cieľom startupu je dostať cenu vyprodukovanej elektrickej energie na približne 50 € za MWh, čím by dokázal priamo konkurovať čistej energii z obnoviteľných zdrojov. Firma sa do tohto pokročilého štádia dostala s investíciami vo výške „len“ okolo 50 miliónov eur, kým iné firmy a laboratória vyzbierali celé miliardy.

First Light

Palivové pelety si chce firma vyrábať úplne sama a to masovo, čím zásadne zníži náklady na výrobu. Ďalším krokom je pre First Light stavba elektrárne s výkonom 150 MW a cenou jednej miliardy, k čomu má ale prísť až v 30-tych rokoch a teda nie je ku komerčnej prevádzke až tak blízko, ako sa na prvý pohľad môže zdať.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú