Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Oxfordská technologická spoločnosť s názvom Tokamak Energy hlási dôležitý míľnik na poli súkromne financovaných projektov jadrovej fúzie. Jej sférický tokamak ST40 dosiahol teplotu 100 miliónov °C, čo je považované za teplotný prah pre komerčnú fúziu. Na tému upozornil portál NewAtlas.

Rekordné fúzne zariadenie

Aby toho nebolo málo, podľa spoločnosti ide o „zďaleka najvyššiu teplotu, aká kedy bola dosiahnutá v sférickom tokamaku a v akomkoľvek  súkromne financovaným tokamaku“.  Tokamak Energy tak dala jasne najavo, že dosiahnuť túto kritickú teplotnú hodnotu dokážu aj súkromné spoločnosti.

„Tento úspech tiež potvrdzuje, že sférické tokamaky sú optimálnou cestou k dodávaniu čistej, bezpečnej, nízkonákladovej, škálovateľnej a globálne použiteľnej komerčnej jadrovej syntézy,“ nazdáva sa spoločnosť Tokamak Energy.

Tokamak Energy

Samozrejme, túto tému teplotu dosiahlo už mnoho vládnych laboratórií a projektov realizujúcich fúziu v konvenčných tokamakoch. Tokamak Energy to však všetko zvládla iba za päť rokov svojho výskumu a v oveľa menšom komerčnom reaktore s hodnotou iba „smiešnych“ 50 miliónov libier. Navyše, podľa dostupných informácií tento úspech potvrdili aj nezávislí pozorovatelia (výbor medzinárodných expertov).

„Sme hrdí, že sme dosiahli tento prelom, ktorý nás posúva o krok bližšie k tomu, aby sme svetu poskytli nový, bezpečný a bezuhlíkový zdroj energie,“ uvádza generálny riaditeľ Tokamak Energy, Chris Kelsall

Ako sme spomínali, väčšina projektov jadrovej fúzie sa spolieha na reaktor s názvom tokamak, čo je v podstate komora, ktorá pomocou silného magnetického poľa udržiava plazmu v tvare kruhovitého prstenca.

Tokamak Energy

Väčšina týchto tokamakov, ktoré boli vybudované za posledných 70 rokov, boli výskumné experimentálne reaktory financované z vládnych zdrojov. Ich hlavnou úlohou bolo prezradiť vedcom čo najviac o správaní vodíkovej plazmy a problémov, s ktorými sa raz stretneme pri budovaní prakticky využiteľného fúzneho reaktora.

Inovatívny sférický tokamak

V drvivej väčšine prípadov sú tieto zariadenia extrémne drahé, rozmerné a usmerňujú obrovské množstvo energie. Okrem toho tu však existujú aj oveľa menšie súkromné projekty, ako napríklad ten od Tokamak Energy

Tokamak Energy sa namiesto tokamaku, ktorý využíva klasickú toroidnú konfiguráciu, spolieha na inovatívny sférický dizajn. To znamená, že plazma udržiavaná v magnetickom poli nemá tvar šišky, ale má sférický profil.

Hlavným cieľom tohto tokamaku ST40 je pripraviť fúziu na komerčné využitie a teda aj to, aby reakotory boli ekonomicky dostupné. To je podľa spoločnosti hlavný dôvod prečo ST40 využíva sférický profil.

NEPREHLIADNI:
Zabije ju liberálna demagógia a vojnové besnenie. Slovenskí experti načrtli, či si raz podmaníme jadrovú fúziu

Zariadenie využíva vysokoteplotné supravodivé magnety (HTS) vyrobené z materiálu s názvom ReBCO (Rare-earth barium copper oxide), ktoré sú vytvarované do pásikov s hrúbkou menej ako 0,1 mm.

Netreba sa nechať pomýliť názvom vysokoteplotné. Tieto magnety fungujú pri teplote medzi -250 až -200 °C (teplota kvapalného dusíka), vďaka čomu sú však oveľa lacnejšie, ako magnety, ktoré využívajú na chladenie tekuté hélium – teplota pod -269 °C.

Tokamak Energy

Uvedené dovoľuje vytvoriť menší a podstatne jednoduchší reaktor, kde plazma zostáva oveľa stabilnejšia. Má však nižší tlak a centrálny pilier (miesto kde sa stretávajú všetky magnety) je náchylný na rozpad plazmy, takže je potrebné ho pravidelne vymieňať.

Najbližšie ST40 bude musieť prejsť modernizáciou, ktorá sa využije ako základ pre budúci tokamak ST-HTS, ktorý podľa spoločnosti bude „prvým sférickým tokamakom na svete, ktorý demonštruje plný potenciál vysokoteplotných supravodivých magnetov.“ Do prevádzky by tokamak mal byť uvedený niekedy v polovici tohto desaťročia.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú