Tomb Raider je bezpochyby hernou legendou, ktorá sa vo veľkej miere podpísala na tom, ako v dnešnej dobe vyzerajú akčné adventúry. Na internete sa objavila hrateľná ukážka nikdy nevydanej verzie, ktorá mala zastávať pozíciu reštartu ságy, informuje The Verge.

Niet pochýb, že jedným z najdôležitejších a odhliadnuc od technickej zastaranosti aj najlepších zárezov Tomb Raider ságy je úplne prvý diel z roku 1996. Práve ten bol predmetom záujmu hneď niekoľkých grafických prerábok, kedy sme sa však nakoniec dočkali len verzie od Crystal Dynamics.

Vydanému Anniversary z roku 2007 pre vtedajšie konzoly a PC však predchádzala PSP verzia, označovaná ako Tomb Raider: 10th Anniversary od štúdia Core Design stojaceho za pôvodným hrami.

Druhá spomínaná hra však nikdy nevyšla a v samotnej podstate sa o takomto projekte ani nevedelo, keďže väčšina hráčskej komunity sa sústredila práve na titul od Crystal Dynamics.

Hrateľnú alfaverziu však len nedávno odhalil projekt uchovávajúci historické internetové stránky, Internet Archive, kedy pomocou návodu z webu Tomb of Ashes si hru môže vyskúšať každý.

Nenechaj si ujsť
Konzolová vojna len začína: Toto sú exluzivity, ktoré si tento rok zahráš na PS5 a Xbox Series X. Ponuka vyráža dych

Hrateľnosť je podstatne kostrbatejšia ako v prípade nakoniec vydaného Anniversary

Nikdy nevydaná hra ukazuje levely zasadené do Grécka, Peru alebo do vily Croftovcov, pričom môžeme pozorovať diametrálne odlišnú hrateľnosť ako v prípade vtedy modernejšie podaných titulov Legend alebo už spomínanom Anniversary.

Ovládanie a všeobecná neohrabanosť hlavnej postavy pripomína skôr staršie diely, kedy najmä prechod úrovňami je takmer totožný s hrami ešte z čias PS1. Eurogamer zároveň uvádza, že autori sa po zmietnutí projektu zo stola snažili assety zachrániť, a to zasadením titulu do univerza Indiana Jonesa pre štúdio LucasArts.

Aj napriek relatívne úspešnej prezentácii projekt neuspel a PSP hra upadla do zabudnutia. Herné štúdio Core Design bolo nakoniec v roku 2010 zatvorené, zatiaľ čo práva na sériu Tomb Raider dodnes drží Crystal Dynamics.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP