Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Seriál o histórii známych značiek mobilných telefónov pokračuje. Priniesli sme ti už viacero článkov o značkách ako Nokia, HTC, Sony Ericsson, Black Berry či Motorola. Tentokrát je na rade kórejská spoločnosť LG, ktorá patrí taktiež medzi významných výrobcov mobilných telefónov, no už nejaký čas sa v tejto oblasti drží v ústraní.

Hlavné mesto Južnej Kórei je domovom hneď dvoch technologických rivalov. Okrem LG tu má svoje sídlo aj spoločnosť Samsung. Začiatky spoločnosti LG siahajú do roku 1958, kedy bola firma založená pod menom GoldStar. V dôsledku kórejskej vojny bolo jej cieľom poskytnúť prebudovanej krajine domácu spotrebnú elektroniku a domáce spotrebiče.

Silný rok 1995

Rýchly rast spôsobený globalizáciou spôsobil, že v roku 1982 spoločnosť založila svoju prvú zámorskú výrobu so sídlom v Spojených štátoch amerických.

V roku 1995 sa spoločnosť GoldStar zlúčila s Lucky Chemical a LS Cable, čím sa zmenilo obchodné meno na Lucky-GoldStar a nakoniec na LG Electronics. Spoločnosť LG Electronics začala najskôr s výrobou televízorov, rádií, práčok, chladničiek či klimatizácií. V tom istom roku získala LG amerického výrobcu televízorov Zenith.

Rok 1995 bol zaujímavý aj z dôvodu, že spoločnosť vyrobila prvé digitálne mobilné telefóny CDMA, ktoré dodávala firmám Ameritech a GTE v USA. O tri roky neskôr LG vyvinula prvý plazmový televízor s uhlopriečkou 60 palcov, spojila sa so spoločnosťou Philips, pričom pôsobia pod názvom LG Display.

Celkovo sa spoločnosť LG profilovala skôr na výrobcu domácich spotrebičov. Okrem bielej techniky je LG známa aj vďaka výrobe kvalitných televízorov, klimatizácií či displejov. LG patrí medzi najlepšie technologické značky a najväčších výrobcov displejov na svete.

Predbehnutie Apple

LG Electronics sa, samozrejme, po vzore svojich konkurentov pustila aj do výroby mobilných telefónov. Najskôr sa začalo s výrobou menej zaujímavých telefónov s operačným systémom Flash UI. Spomenúť však treba smartfón LG Prada, ktorý bol na trh uvedený v decembri 2006.

Išlo o prvý telefón s kapacitnou dotykovou obrazovkou, pričom spoločnosť v tomto predbehla americký Apple. Spoločnosť mala dokonca podozrenie, že Apple použil dizajn pre svoj legendárny iPhone, ktorý navždy zmenil trh so smartfónmi. Žiaľ, Prada nemohla mať nikdy úspech, nakoľko telefón mal veľmi malú 3-palcovú obrazovku a taktiež obmedzený farebný rozsah (256 tisíc oproti 16 miliónom).

Zobraziť celú galériu (8)
Smartfón LG Prada predbehol slávny iPhone, nakoľko išlo o prvý smartfón s kapacitnou dotykovou obrazovkou, SITA

Navyše nepodporovala gestá a úložisko malo kapacitu len 8 MB, čo bolo veľmi málo. Prítomná bola možnosť rozšírenia pamäte pomocou microSD karty na 2 GB, no to nebolo príliš zaujímavé a navyše karty boli v tom čase pomerne drahé.

Apple vo svojom iPhone totiž poskytoval úložisko s kapacitou až 4 GB, čo bolo na tú dobu veľmi veľa a aj vďaka tomu zaznamenal väčší úspech.

Ďalším smartfónom spoločnosti LG bol model Viewty. Telefón bol zaujímavý predovšetkým 5 MPx fotoaparátom s optikou Schneider Kreuznach s automatickým zaostrovaním a digitálnou stabilizáciou obrazu. Navyše obsahoval aj xenónový blesk, čo bolo ďalším plusom pre zákazníkov.

LG Viewty bol veľmi obľúbený, pričom sa v Európe predalo vyše 300 tisíc kusov. Hovorilo sa dokonca o tom, že predbehne iPhone, no v Spojených štátoch nebol tento model sprístupnený, čím sa v podstate tento cieľ rozplynul.

Ďalšie prvenstvo

V roku 2008 si LG na svoje konto pripísala ďalšie prvenstvo. Predstavila prvý smartfón s plne dotykovým displejom a až 8 MPx fotoaparátom. Išlo o model LG Renoir, ktorý zároveň patril so svojou hrúbkou len 14 mm medzi najtenšie smartfóny na trhu.

LG Renoir ponúkal taktiež optiku od spoločnosti Schneider Kreuznach, pričom sa mohol pýšiť zabudovanou GPS, na základe ktorej boli geograficky označované fotografie. Okrem toho bolo k dispozícii manuálne zaostrovanie či detekcia žmurknutia.

Spoločnosť sa ešte krátko zahrávala s operačným systémom Symbian, no nakoniec sa rozhodla vo svojich smartfónoch používať výhradne operačný systém Android.

Prvý Android smartfón

Vôbec prvým smartfónom s operačným systémom Android bolo zariadenie LG GW620, ktoré bolo skôr známe pod označením LG Evy. Telefón ponúkal 3,0 palcový TFT displej s výsuvnou QWERTY klávesnicou, 5 MPx fotoaparát s LED bleskom a operačným systémom Android 2.2.

V roku 2009 bol predstavený veľmi známy model LG Arena s kovovým rámom a ochranným sklom Gorilla Glass. Telefón aj vďaka tomuto prevedeniu pôsobil prémiovo. Smartfón podporoval multitasking, čo v tom čase nepodporoval iPhone a taktiež Google Mapy so zabudovaným GPS.

Okrem toho bol tento smartfón zaujímavý predovšetkým 3D hlavným menu a používateľským rozhraním S Touch. Používatelia mali navyše k dispozícii aj celý balík Microsoft Office, čo bolo v silnej konkurencii ďalšie plus.

Zobraziť celú galériu (8)
LG okrem iného zaujal aj použitím 3D menu v niektorých svojich smartfónoch, SITA

Určite si mnohí z nás spomínajú aj na „čokoládový“ rad telefónov LG. Model LG BL40 New Chocolate zaujal na tú dobu zvláštnym pomerom strán 21:9 a podporou Dolby Mobile, ktoré je prínosom hlavne pri pozeraní filmov, či hraní hier.

Tento smartfón bol nástupcom pôvodného modelu LG Chocolate z roku 2006, pričom celá táto séria stavila hlavne na dizajn. Telefóny pôsobili veľmi elegantne a skutočne patrili medzi najkrajšie a najzaujímavejšie na trhu.

Jeden z najpredávanejších smartfónov a séria s Windowsom

Ďalším zaujímavým modelom bol LG Cookie, ktorý bol na funkcie príliš chudobný, no ani to nezabránilo veľmi úspešným predajom. Zaujímavý bol hlavne dizajn a prítomnosť stylusu, s ktorým sa jednoducho ovládala dotyková obrazovka. Navyše veľmi priaznivá bola aj jeho cena, čo malo za následok predaj až 5 miliónov kusov za 9 mesiacov.

Neskôr sa spoločnosť LG zamerala aj na výrobu smartfónov s operačným systémom Windows Mobile. Išlo predovšetkým o modelovú radu Optimus z ktorej vzišli napríklad LG Optimus 7, LG Optimus 2X, LG Optimus 4X alebo LG Optimus G.

Zobraziť celú galériu (8)
Séria Optimus bola známa predovšetkým operačným systémom Windows Mobile, SITA

V roku 2012 LG pracovala na výrobe smartfónu Nexus 4 s operačným systémom Android 4.2. Poskytoval obrazovku s uhlopriečkou 4,7 palca, 8 MPx fotoaparát s LED bleskom a veľmi priaznivou cenou. Navyše Nexus 4 bol jeden z prvých smartfónov s podporou bezdrôtového nabíjania Qi.

Prvý ohybný smartfón

Spoločnosť následne upustila od modelovej rady Optimus a pre svoje ďalšie zariadenia začala používať označenie G-series. V roku 2013 bol predstavený model LG G-Flex, ktorý bol zaujímavý hlavne tým, že jeho celé telo bolo zaoblené. To spôsobovalo, že telefón bol prakticky nezničiteľný respektíve vďaka jeho konštrukcii ho bolo ťažšie zlomiť alebo ohnúť.

Zobraziť celú galériu (8)
Séria G-Flex mala ohybné telo, ktoré bolo náročné poškodiť zlomením. Navyše zadná časť smartfónov mala samoopravovací lak, SITA

Navyše jeho zadná časť bola pokrytá špeciálnym lakom, ktorý dokázal na báze prirodzenej chemickej reakcie zaceliť jemnejšie škrabance. Panel použitý pri tomto smartfóne mal však nízke rozlíšenie a trpel aj ďalšími problémami. Mnohé z nich LG vyriešila pri nástupcovi LG Flex 2, no neskôr sa už k tejto sérii nevrátila.

V roku 2013 bol predstavený smartfón LG G3, ktorý patril medzi prvé s QHD obrazovkou. Zariadenie disponovalo 5,5 palcovou uhlopriečkou, 13 MPx fotoaparátom s laserovým automatickým zaostrovaním a operačným systémom Android 4.4.2. Telefón bol veľmi úspešný, o čom svedčí aj 10 miliónov predaných kusov.

Prémiové kúsky pre podnikateľov

LG predstavila v roku 2015 model V10, ktorý bol určený prevažne pre podnikateľov. Mal drsnú zadnú stranu, no z dizajnovej stránky pôsobil prémiovo. Jeho jedinečnou vlastnosťou bolo zobrazovanie sekundárneho riadku na vrchu displeja, ktorý obsahoval oznámenia, klávesové skratky a ďalšie nástroje. Predný dvojitý fotoaparát sa nachádzal v prednej ľavej časti displeja.

Neskôr bol predstavený nástupca LG V20, ktorý mal odnímateľný zadný kryt s mäkkým čalúnením. Z dizajnovej stránky nebol až tak zaujímavý ako jeho predchodca, no aj napriek tomu bol tento model obľúbený a navyše išlo o vôbec prvé zariadenie na trhu so systémom Android 7.0 Nougat.

LG sa aj naďalej drží svojej konkurencie

V roku 2018 spoločnosť svetu predstavila novinku LG G7 ThinQ so 6,1 palcovým displejom, 16 MPx fotoaparátom, 4 GB RAM a operačným systémom Android 8.0.

Čítačka odtlačkov prstov sa už tradične nachádzala na zadnej strane telefónu a nechýbal ani predný výrez pre selfie kameru. Vylepšená bola aj pamäť a celkovo telefón pôsobil prémiovým dojmom.

Najnovším zariadením spoločnosti je model LG V50 S ThinQ 5G. Už z názvu vyplýva, že aj LG je pripravená na nové 5G siete. Zariadenie je poháňané osemjadrovým procesorom Snapdragon 855 s 8 GB pamäťou RAM. K dispozícii je dvojica zadných fotoaparátov s rozlíšením 12 MPx a 13 MPx a selfie kamera s rozlíšením 32 MPx. Operačným systémom je v tomto prípade Android 9 Pie.

Svoje prednosti smeruje na iný segment

Spoločnosť LG má dlhú a bohatú históriu, pričom sa jej v niektorých prípadoch podarilo získať aj cenné prvenstvá. LG sa snažila zásobovať trh zaujímavými smartfónmi, ktoré však nie vždy oslovili koncového spotrebiteľa. Za svoju históriu sa však podieľala na mnohých technologických novinkách, ktoré zlepšili trh s mobilnými telefónmi.

V poslednej dobe sa spoločnosti LG na trhu s mobilnými telefónmi príliš nedarí, respektíve sme neboli už dlhšiu dobu svedkami predstavenia smartfónu, ktorý by výraznejšie zaujal. Je pravdepodobné, že trh s mobilnými telefónmi nie je pre LG až tak dôležitý ako pre spoločnosti Samsung alebo Huawei.

LG patrí medzi najlepšie spoločnosti vo výrobe televízorov a domácich, kam aj smeruje svoju pozornosť. Nikde však nie je napísané, že nás v budúcnosti ešte neprekvapí smartfónom, po ktorom budú túžiť tisíce a možno aj milióny ľudí.

 

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú