Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína sa chystá na štart svojej prvej orbitálnej rakety, ktorá je poháňaná raketovými motormi spaľujúcimi palivo budúcnosti, teda metán. Ako informuje portál SpaceNews, kľúčový čínsky zákon prináša svoje výsledky a nie je vylúčené, že sa Čína čoskoro stane jedným z najväčších, ak nie rovno najväčším hráčom vo vesmírnom priemysle.

Prvá svojho druhu

Raketa Zhuque-2, ktorej prvý štart je naplánovaný na 10. decembra, patrí spoločnosti Landspace a je len jednou z mnohých čínskych spoločností, ktoré úspešne ťažia z rozhodnutia Číny v roku 2014. Krajina vtedy umožnila rozšírenie svojho vesmírneho priemyslu aj do súkromnej oblasti, pričom sa medzi vzniknutými firmami nachádza aj iSpace, OneSpace a Galactic Energy.

Zhuque-2 nie je práve najmenšou raketou a jej prevádzka má priniesť nákladnú kapacitu 6 000 kg na nízku obežnú dráhu Zeme, vo výške 200 km. Na heliosynchrónnu orbitu vo výške 500 km dokáže vyniesť 4 000 kg nákladu a je kľúčovým krokom k stabilnému štartu čínskeho dobývania vesmíru, z ktorého majú spojenecké tajné služby strach – predpokladajú, že sa môže jednať o bezpečnostné riziko.

Landspace

Trup tejto rakety dosahuje priemer 3,35 m a výšku 49,5 m, čo je približne výška prvého stupňa rakety Falcon 9. Plná paliva má dosiahnuť hmotnosť 219 ton a spoločnosť Landscape pre ňu plánuje jednu kľúčovú vlastnosť, ktorá jej umožní konkurovať aj tým najlepším raketám z USA.

Vzbudzuje strach

Špióni USA už dávnejšie upozornili na rozrastajúce sa schopnosti Číny vo vesmíre, pričom sa krajina viackrát chválila rôznymi metódami zneškodňovania satelitov a podobne. Špióni upozorňujú, že môže budovať vesmírne zbrane a je najväčšou hrozbou sveta – k tomuto záveru však došlo ešte pred inváziou Ruska na Ukrajinu.

Dokáže pristáť

Spoločnosť totiž testuje pokročilejšie verzie raketových motorov TQ-20, ktoré budú schopné opakovaného štartu a teda je možné ich následne využiť aj počas vertikálneho pristávania tak, ako to robí Falcon 9. Prvá raketa Zhuque-2 však túto schopnosť nemá a jej prvý stupeň preto zachránený nebude.

Dôležitý je v celej tejto rovnici spomínaný metán, ktorý bude v motoroch spaľovaní v kombinácii s kvapalným kyslíkom. Táto kombinácia je považovaná za palivo budúcnosti a to nielen kvôli technickým vlastnostiam a výkonu, ale tiež možnosti získavať ho aj na iných vesmírnych telesách, ako je napríklad Mars či dokonca mesiac Titán.

Pri rakete Zhuque-2 táto výhoda do úvahy neprichádza, keďže sa nejedná o stroj schopný dopravy ľudí či väčšieho nákladu na iné planéty. Let druhej rakety tohto typu sa očakáva už v prvom štvrťroku budúceho roka a Landscape je jednou z najlepšie dotovaných vesmírnych firiem v Číne.

Práve tieto dotácie sú zdrojom obáv, že sa Čína stane vesmírnou veľmocou a predbehne aj USA. Doteraz totiž nie je vylúčené, že s ľuďmi na Mesiaci pristane skôr, než to zvládnu Spojené štáty v rámci programu Artemis.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú