Smartfónový priemysel sa otriasa z klesajúcich predajov už niekoľko rokov po sebe a čísla sú stále o pár miliónov kusov nižšie každý rok. Používatelia nepotrebujú tak častú výmenu svojich modelov a kúpu nového radšej odkladajú aj kvôli stále vyšším cenám. Okrem spoločnosti Huawei zaznamenala väčšina výrobcov pokles od 6 do 10 %, no predaje iPhonov od Apple klesli až o neuveriteľných 30 %.

Aktuálny vývoj na trhu nepraje predajom smartfónov, ktoré podľa údajov analytickej spoločnosti IDC klesajú už šiesty kvartál po sebe. Výsledky za 1. kvartál tohto roka tak nie sú iné a celkovo bolo počas neho predaných 310,8 miliónov kusov týchto zariadení. Pokles pritom môže pokračovať aj v priebehu celého tohto roka.

Jedným z mála výrobcov, ktorí zvýšili predaje, bol čínsky Huawei, informoval 9to5Mac. Ostatné spoločnosti predali v priemere o niekoľko miliónov smartfónov menej.

iPhonom sa nedarí ani na kľúčových trhoch

Najhoršie však skončil Apple, ktorého iPhony sa predávali až o 30 % menej ako v 1. kvartáli minulého roka, kedy predal 52,2 miliónov kusov. Tento rok to bolo len 36,4 miliónov smartfónov. Za vzniknutú situáciu môže zrejme horší odbyt na americkom trhu, ale aj v Číne, kde nezabralo ani zníženie cien niektorých iPhonov. Apple tak stráca pevnú pôdu pod nohami na väčšine dôležitých trhov, kde mal predtým silné predaje.

Nenechaj si ujsť
Kupujeme zlé iPhony. Odborníci majú vlastný názor na chabé predaje Apple

Zníženie cien jeho smartfónov sa však môže odraziť na lepších predajoch v budúcom kvartáli, informuje Apple Insider. Napriek výrazne nižším predajom je Apple s finančnými výsledkami za posledný kvartál spokojný.

Menší počet predaných iPhonov sa dal očakávať, avšak kľúčovým zdrojom zisku boli teraz najmä služby, ktoré mu za prvé 3 mesiace tohto roka priniesli obrat až 58 miliárd dolárov a zisk vo výške 11,56 miliárd dolárov, informoval 9to5Mac.

Situácia s predajom iPhonov sa zrejme tak skoro nezlepší a Apple si môže čoraz viac zakladať najmä na svojich službách, ktoré stále rozširuje o rôzne novinky. Spoločnosť naposledy predstavila nové služby koncom marca, ktoré jej môžu pomôcť zlepšiť si finančnú situáciu a vynahradiť straty pri predajoch iPhonov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom