Hoci sa spoločnosti Apple darí a dosahuje značné príjmy každý štvrťrok, predaje smartfónov sa o čosi prepadli, čo sa pripisuje hlavne zníženiu dopytu v Číne.  Podrobne sa téme venovali redaktori AppleInsider.

Napriek tomu spoločnosť plánuje zvýšiť dodávky svojich smartfónov z 32,5 milióna kusov, na 34,5 milióna. Väčšinou však pôjde o staršie modely, ktoré sú ešte stále veľmi obľúbené a to aj kvôli relatívne prijateľnej cenovke. Stále sa síce jedná o obrovské množstvo predaných zariadení, no už to nie je to, čo kedysi bývalo. A to aj s ohľadom na to, že konkurencia Apple postupne doháňa aj v prípade cenovky ich vlajkových lodí.

Priemerná cena predaného modelu tesne pod hranicou 700 dolárov

Stále viac sa pritom budú predávať zariadenia ako iPhone XR a staršie, ktoré majú v súčasnosti nízku cenu a pre spotrebiteľa sú tak atraktívnou možnosťou, ako získať nový smartfón od Apple za prijateľnú sumu. To však spôsobuje zníženie priemernej ceny na jedno zariadenie z pôvodných 711 dolárov, na 687 dolárov, pričom sa predpokladá ešte výraznejší pokles až na 655 dolárov. Samozrejme, stále je to niečo, o čom môže väčšina výrobcov len snívať, no pre Apple to môže byť zdvihnutým ukazovákom.

Prečítaj si tiež
Apple: Vysoké ceny si uvedomujeme, no máme na to dôvody, ktoré neodhadnú ani analytici

Príjmy sa síce zvyšujú, no určite nie vďaka smartfónom. Ako môžeš vidieť aj na štatistikách z európskeho trhu, výrazný nárast zaznamenávajú hlavne čínske značky ako Huawei a Xiaomi, ktoré ako jediné zaznamenali nárast. Celosvetovo pritom spoločnosť Apple za posledný štvrťrok zaznamenala pokles príjmov z iPhonov až o 15 %. Určité zmeny sú tak nevyhnutné. Riešením by možno bolo predstavenie skladacieho smartfónu, po ktorom silne túži aj spoluzakladateľ Steve Wozniak. 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom