Obchodná vojna medzi USA a Čínou sa čoraz viac stupňuje, pričom najviac si to odnáša čínsky výrobca Huawei. Súperenie medzi týmito krajinami môže mať dopad na ekonomické výsledky spoločnosti, ale aj na bežných zákazníkov. Najnovšie to vyzerá tak, že smartfóny značky Huawei prídu o služby spoločnosti Google, akými sú napríklad Gmail, YouTube, Google Mapy či Obchod Play.

Americký prezident Donald Trump podpísal minulý týždeň nariadenia, ktorým zakázal používanie zariadení od spoločností, ktoré predstavujú riziko pre národnú bezpečnosť Spojených štátov, informoval portál AndroidCentral.com.

Na základe tohto kroku sa spoločnosť Google chystá obmedziť používani Androidu na nových zariadeniach Huawei. Spoločnosť bude môcť využívať len open-source verziu a k službám spoločnosti Google už viac nebude mať prístup.

„Huawei výrazným spôsobom prispel k celosvetovému rastu operačného systému Android. Ako jeden z jeho kľúčových globálnych partnerov sme pracovali na budovaní ekosystému v prospech používateľov aj celého odvetvia. Keďže Android je open-source platforma, budeme pokračovať v poskytovaní bezpečnostných aktualizácií, ako aj popredajných služieb pre všetkých existujúcich zákazníkov. 

Tento záväzok zahŕňa všetky modely smartfónov a tabletov značiek Huawei i Honor, ktoré boli doteraz uvedené na trh a nachádzajú sa v predaji. Huawei bude pokračovať v budovaní bezpečného a trvalo udržateľného softvérového ekosystému. Naším cieľom je poskytnúť všetkým naším zákazníkom tú najlepšiu používateľskú skúsenosť,“ uviedla spoločnosť Huawei.

Z vyhlásenia Google vyplýva, že len dodržuje nové nariadenie podpísané americkým prezidentom. „Dodržiavame vládne nariadenie a vyhodnocujeme jeho dôsledky. Pre používateľov našich služieb Google Play a bezpečnostnej ochrany Google Play Protect: Naďalej budú fungovať na existujúcich zariadeniach od Huawei.“

Zobraziť celú galériu (1)
Dávid Igaz / FonTech

Android ubezpečil spoločnosť Huawei, že pokým sa oboznámi s novým nariadením, všetky služby Google budú fungovať. „Ubezpečujeme vás, že zatiaľ čo napĺňame všetky nariadenia americkej vlády, služby ako Google Play či Google Play Protect budú naďalej fungovať na vašom aktuálnom zariadení Huawei,“ uviedol zástupca spoločnosti Android P. Steigauf.

My budeme pozorne sledovať, ako sa bude táto situácia naďalej vyvíjať a budeme ťa o všetko dôležitom informovať v nasledujúcich článkoch.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom