Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Americká vesmírna agentúra NASA prezradila svoje dlho očakávané plány pre posádku misie Artemis III, ktorá je momentálne naplánovaná najskôr na rok 2026. V rámci tejto misie sa majú na lunárny povrch dostať dvaja astronauti, avšak plné ruky práce bude mať celá štvorčlenná posádka. NASA totiž objasnila svoje konkrétne plány a tiež zariadenia, ktoré chce počas tejto jedinečnej príležitosti využiť.

Tri hlavné ciele

V tlačovej správe, na ktorú upozorňuje portál Universe Today, NASA stanovila tri hlavné vedecké ciele tejto misie. Dva z nich majú za úlohu bližšie objasniť vývoj a vlastnosti samotného Mesiaca. S týmto účelom použije NASA zariadenia LEMS (Monitorovacia stanica lunárneho prostredia) a LDA (Lunárny dielektrický analyzér).

Tretím cieľom je výskum eliminácie rizík spojených s ľudským výskumom Mesiaca, na ktoré vedci poukazujú už dlhšiu dobu. S tým zase vedcom a astronautom pomôže experiment LEAF (Lunárne vplyvy na poľnohospodársku flóru), ktoré bude použité na výskum vplyvu lunárneho prostredia na rôzne plodiny, ktoré by mohli byť v budúcnosti na povrchu Mesiaca pestované.

NASA

Vedci však identifikovali už aj špecifickejšie ciele, z ktorých niektoré budú závisieť od toho, kde misia pristane. Štyri nezávislé od miesta pristátia sú však pochopenie vývoja Mesiaca, výskum slnečnej sústavy na základe kráterov, ktorými je Mesiac posiaty, výskum variability regolitu a tiež výskum prchavých látok v našom hviezdnom systéme.

Vážne plány Číny

Ohromné plány má na Mesiaci aj Čína, ktorá má dokonca šancu predbehnúť USA vo výstavbe skutočnej lunárnej základne. Ako ukázali odhalené plány, s cieľom poskytnúť ochranu takéhoto zariadenia na povrchu Mesiaca chce Čína vybudovať ohromnú sieť pozostávajúcu z obrovského množstva drobných kamier vážiacich len 100 gramov, ktorú bude riadiť umelá inteligencia.

Kľúčová informácia chýba

Práve miesto pristátia známe stále nie je a teda nie je isté ani to, aké činnosti môžu astronauti na povrchu vykonávať v závislosti od tohto miesta. Astronauti programu Artemis tak budú mať plné ruky práce s odoberaním vzoriek, analyzovaním a používaním rôznych zariadení v snahe pomôcť vedcom na Zemi získať čo najväčšie množstvo dát a poznatkov z tejto riskantnej a neuveriteľne drahej misie.

Definitívne medzitým nie je ani samotný termín štartu, ktorý nezávisí len od pripravenosti rakety SLS, ale napríklad aj nových skafandrov pre výstup na lunárny povrch či rakety Starship. Tá síce tento mesiac po prvý raz dosiahla obežnú dráhu, avšak ešte vždy má pomerne ďaleko od toho, aby dokázala bezpečne pristáť na Mesiaci s ľudskou posádkou.

Starship má totiž poslúžiť ako pristávací a návratový modul, bez ktorého nie je možné dostať posádku na povrch Mesiaca.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú