Bolt uvádza v Bratislave systém zdieľaných elektrických kolobežiek. Bude ich pravidelne dezinfikovať a žiada všetkých používateľov, aby pri jazde používali dezinfekčný prostriedok na ruky alebo rukavice.

Používatelia, ktorí už majú stiahnutú aplikáciu taxislužby Bolt uvidia aktualizácii ikonku kolobežky. Kliknutím na ňu sa dostanú do rozhrania na zapožičanie kolobežiek. Kolobežka sa následne odomkne naskenovaním QR kódu, ktorý sa na nej nachádza.

Pri prvom použití aplikácie sa zobrazia pokyny, ako bezpečne jazdiť na kolobežke a kde ju zaparkovať, aby ostatným ľuďom neprekážala. Zavedenie služby v tejto situácii vysvetľuje Bolt nasledovne:

„Odporúčame všetkým, aby sa riadili doporučeniami vlády a zdravotníckych orgánov a obmedzili pohyb na verejnosti počas epidémie. Chápeme však, že niektorí ľudia, najmä zamestnanci pracujúci v prvej línii, sa musia nevyhnutne niekde presúvať.

Sme preto presvedčení, že používanie kolobežiek môže byť pre ľudí, ktorí potrebujú cestovať do práce, bezpečným a spoľahlivým spôsobom, ako sa v tomto období pohybovať po meste,“ povedal Roman Sysel, regionálny manažér Bolt pre strednú Európu.

Takéto sú ceny
  • Odomknutie kolobežky stojí 50 centov
  • Za každú minútu strávenú na kolobežke zaplatíš 15 centov
  • 10 minútová jazda bude stáť 2 €
  • Pri použití kolobežky počas celého dňa nebude cena nikdy vyššia ako 15 €

E-kolobežky sú rozmiestnené v centre Bratislavy, v blízkosti prestupných staníc MHD a na ďalších frekventovaných miestach ako napríklad pri Starej tržnici, na Trnavskom mýte, či Šafárikovom námestí.

Po ukončení jazdy je potrebné zaparkovať kolobežku na bezpečnom mieste na ulici, najlepšie v blízkosti stojana na parkovanie bicyklov. Kolobežky môže používateľ nechať v meste v oblastiach vyznačených na mape v aplikácii. Pokiaľ niekto nechá koloběžku mimo vyznačenej oblasti, bude mu udelená pokuta vo výške 30 €.

Bolt pri spustení služby rozmiestni v Bratislave viac než 200 kolobežiek a bude pripravený zvýšiť ich počet podľa požiadaviek. Elektrické kolobežky majú zabudované zariadenie GPS, ktoré do aplikácie poskytuje  údaje o mieste, kde je kolobežka umiestnená a pripravená k vypožičaniu.

Na zákazku vyrobený model kolobežky Bolt, ktorý bude rozmiestnený v Bratislave, dosahuje maximálnu rýchlosť 25 km/h a na jedno nabitie prejde 40 kilometrov.

Nabité kolobežky sú každé ráno rozvážané na určené miesta. Noví použivatelia si môžu aktivovať prostredníctvom aplikácie začiatočnícku úroveň jazdy, ktorá limituje rýchlosť na 15 km/h.

Bolt v súčasnosti prevádzkuje zdieľané kolobežky v Litve a Poľsku. Túto sezónu je pripravený spustiť ich aj v niekoľkých ďalších európskych mestách.

Vôbec prvá služba zdieľaných e-kolobežiek sa už nevrátila

Koncom minulého roka zaujala Bratislavčanov vôbec prvá služba zdieľaných e-kolobežiek od startupu Mint. Žiaľ, vandalizmus a pravdepodobne aj znížený záujem zo strany ľudí najmä kvôli vysokým cenám rýchlo vystrnadil službu z hlavného mesta.

Cena za jazdu na kolobežke bola 0,15 € za minútu jazdy spolu s 1 € poplatkom za štart. Prestávka je účtovaná 0,04 € za minútu. Pokiaľ si mal záujem jazdiť na kolobežke celý deň, zaplatil si rovných 30 €. Maximálna doba používania bola stanovená na 23 hodín a 59 minút, pričom po prekročení tejto doby bola kolobežka považovaná za ukradnutú. Pri našom testovaní stála skúšobná jazda za 500 metrovú trasu 1,75 €

Každý mohol byť tiež sankcionovaný v prípade, že sa dopustí nevhodného správanie voči kolobežke. Napríklad za prečerpanie batérie pod 20 % bola sankcia vo výške 20 €. Za nevhodné parkovanie pokuta 30 € a za poškodenie kolobežky sa účtovalo taktiež 30 €. Astronomický poplatok 900 € zaplatil používateľ v prípade, ak je kolobežka ukradnutá počas prenájmu. Detaily nájdeš v našej recenzii v tomto článku.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP