Spoločnosť Microsoft kladie mimoriadny dôraz na bezpečnosť svojich používateľov, čo sa prejavuje v niekoľkých kľúčových oblastiach. Neustále investuje do výskumu a vývoja bezpečnostných technológií a implementuje pokročilé mechanizmy ochrany vo všetkých svojich produktoch a službách. Najnovšie postihnú tieto kroky jednu z najpopulárnejších aplikácií, informoval prednedávnom americký gigant.

Pre bezpečnosť všetko

Aplikácia Microsoft Outlook už čoskoro prejde významnými zmenami. Ich cieľ je jasný: zvýšiť bezpečnosť používateľov a samotných e-mailových účtov. Americká spoločnosť to však posúva na novú úroveň, na prihlásenie do účtu ti už totiž nebude stačiť prihlasovacie meno a heslo.

V rámci svojej iniciatívy Secure Future Initiative spoločnosť Microsoft vyraďuje základnú autentifikáciu, metódu, ktorá zahŕňa iba používateľské meno a heslo na prihlásenie do účtu. Od 16. septembra 2024 budú musieť všetci používatelia Outlooku použiť na prístup k svojim účtom moderné metódy overovania.

Microsoft

Ohrození používatelia

V praxi tak používatelia budú musieť použiť dvojfaktorové overenie a na prihlásenie použiť napríklad aplikáciu Microsoft Authenticator. Cieľom tejto zmeny je zlepšiť bezpečnosť znížením rizika opätovného použitia ukradnutých poverení proti iným službám.

Lenže táto povinnosť môže byť pre starších klientov pomerne problémová, najmä ak si používatelia zriadili svoju adresu skôr ako pred rokom 2019 vo verzii LTSC. Tieto klasické e-mailové adresy v sade Office podporujú zatiaľ len základné prihlásenie meno-heslo.

Na týchto používateľov však Microsoft nezabudol a do konca júna ich bude kontaktovať e-mailom s pokynmi. Mimochodom, aplikácia Outlook pre Mac už používa moderné overovanie, takže títo používatelia sú ušetrení akejkoľvek „byrokracie“.

Vypnutie lite verzie

Okrem inovácie prihlásenia zmení Microsoft aj možnosti, ako sa bude môcť používateľ dostať do konta. Klienti sa do svojho účtu mohli prihlásiť aj cez odľahčenú verziu webového rozhrania, to sa týkalo predovšetkým starších webových prehliadačov. Táto lite verzia bude vypnutá po 19. auguste. Požiadavky Microsoftu však nie sú vôbec náročné.

Minimálne požiadavky prehliadača na spustenie Outlook.com:

  • Microsoft Edge (verzia 79 alebo novšia)
  • Chrome (verzia 79 alebo novšia)
  • Firefox (78 alebo novší)
  • Safari (verzia 16 alebo novšia)
  • Opera (76 alebo novšia)

Minimálne požiadavky na operačný systém:

  • OS Windows: Windows 11, Windows 10, Windows Server 2022, Windows Server 2019 alebo Windows Server 2016
  • macOS: macOS Sonoma, macOS Ventura a macOS Monterey
  • Linux: Outlook.com funguje vo Firefoxe aj Chrome v systéme Linux

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú