Pred pár dňami sme informovali, že skupina hackerov napojených na Rusko a Irán sa pokúšala ukradnúť dáta týkajúce sa vakcíny na koronavírus. Inštitút Hammersmith Medical Research teraz oficiálne potvrdil, že dáta boli skutočne odcudzené, informuje portál Daily Mail.

Skupina hackerov je údajne napojená priamo na Kremeľ a ruské bezpečnostné služby. Samotné útoky ale boli prevádzané z Gruzínska, kde by teda malo byť aj sídlo skupiny hackerov zodpovedných za odcudzenie citlivých dát.

Podľa inštitútu Hammersmith Medical Research boli ukradnuté informácie o pacientoch, ich zdravotné záznamy, údaje o poisťovniach a dokonca aj ich fotografie. O odcudzeniu týchto dát došlo už 14. marca.

Zobraziť celú galériu (0)
freepik / Kaspersky Lab

Niektoré záznamy boli dokonca podľa DailyMail zverejnené aj na dark webe. Inštitút však už požiadal o pomoc aj Britský úrad pre kybernetickú bezpečnosť. Niektoré zdroje uvádzajú, že skupina hakcerov žiadala výkupné vo výške 2 miliónov libier, čiže okolo 2,26 miliónov eur za vrátenie týchto údajov. Inštitútu dokonca ponúkli „zľavu“ v prípade, ak by sa im podarilo nájsť vakcínu na koronavírus.

Británia, ale aj ostatné krajiny, v posledných mesiacoch čelia množstvu útokov smerujúcich práve na centrá, ktoré hľadajú lieky proti koronavírusu. Situáciu v tomto kybernetickom boji preto neustále monitorujú, obávajú sa totiž ďalších útokov z krajín ako Irán alebo Čína. S niektorými útokmi, ktoré v posledných dňoch Britský úrad pre kybernetickú bezpečnosť zaregistroval, sa doposiaľ v tomto inštitúte ešte nestretli.

Podľa odborníkov sa skupiny hackerov snažia prerušiť práce na vývoji vakcíny proti koronavírusu. V súčasnosti ale podnikajú všetky možné kroky smerujúce k tomu, aby podobným odcudzeniam citlivých informácii už v budúcnosti nedošlo.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom