Ako upozornil český spravodajský portál novinky.cz, platforma Planetum chce do kozmu vyslať družicu na rakete americkej spoločnosti SpaceX. Postavia ju pre nich Slováci zo známej firmy Spacemanic, ktorá dostala do vesmíru aj prvé dva slovenské satelity.

Poletí o necelý rok

Platforma Planetum sa má vďaka tomuto projektu stať úplne prvou organizáciou tohto typu na svete, ktorá vyšle do vesmíru satelit za účelom výučby a popularizácie astronómie. Ako sa na svojom facebookovom profile pochválil aj Jakub Kapuš, za stavbou družice a zabezpečením letu bude stáť práve jeho firma Spacemanic.

Planetum

Slováci vďaka nej vyniesli do vesmíru svoju úplne prvú družicu skCUBE v rámci SOSA (Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity) ešte v roku 2017, na palube indickej rakety PSLV-XL. Firma sa následne podieľala aj na druhej slovenskej družici GRBAlpha, ktorá odštartovala do vesmíru na rakete Sojuz-2.1a začiatkom roka.

Nová družica, ktorá dostala podľa platformy príslušný názov Planetum1, sa má dostať na orbitu v júni budúceho roka a to na rakete Falcon 9 spoločnosti SpaceX, dodávajú Hospodářské noviny. Pôjde pritom o rideshare misiu a cubesat sa dostane do vesmíru spolu s ďalšími družicami z celého sveta. K predstaveniu týchto plánov došlo počas festivalu Czech Space Week.

TUKE/Letecká fakulta

Raj pre rádioamatérov

Cieľová výška obežnej dráhy družice je približne 550 km, pričom so Zemou má komunikovať na rádioamatérskych frekvenciách, aby dokázali prijímať a vysielať dáta aj rádioamatéri. Má ísť o cubesat s veľkosťou 1U (približne 10 x 10 x 10 cm) s najlepšou priestorovou orientáciou na svete.

Dôvodom je schopnosť natáčania družice a kamery pomocou aktívneho systému orientácie. Okrem toho dostane družica aj vlastný magnetometer pre meranie magnetického poľa Zeme a planétu bude obiehať na heliosynchrónnej dráhe, teda s neustálym prísunom slnečného žiarenia.

Falcon 9 pripravený na misiu Transporter-1. Zdroj: SpaceX / Twitter

Jakub Kapuš musel nejakú dobu držať túto novinku v tajnosti, pretože, podľa jeho vlastných slov, ide o spoluprácu, na ktorú sa nesmierne teší. „Spacemanic bude pre Pražskú Hvězdárnu a planetárium zabezpečovať stavbu a vypustenie družice Planetum1,“ oznamuje s nadšením a dodáva, že Planetum je najprogresívnejšia inštitúcia, akú pozná.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP