Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

O problémoch Medzinárodnej vesmírnej stanice sme v poslednej dobe počuli mnoho a podľa niektorých mohlo ísť aj o výmysly Rusov, ktorý hľadajú zámienku na opustenie projektu. Skutočnosť je však smutnejšia a podľa amerického astronauta, ktorý sa na stavbe ISS podieľal, je poškodenie vážne, informuje Futurism.

Stanica začína praskať

Že ISS nevydrží večne, bolo všetkým jasné. Vedeli sme, že raz príde ten deň, kedy tento megaprojekt opustíme. Ako prvá tak zrejme spraví Ruská federácia, bez ktorej nemá zmysel udržiavať starú stanicu pri živote.

Astronauti Bill Shepherd, Juri Gidzenko a Sergej Krikalev počas úplne prvej expedície na vtedy novej ISS. Zdroj: NASA

Rusi nedávno vo svojej časti stanice našli asi pol tucta trhlín. Americký astronaut Bill Shepherd, ktorý letel do vesmíru až 6-krát a celkovo v ňom strávil vyše 159 dní, sa podľa Insider vyjadril, že poškodenie je vážne a na stanici sú pravdepodobne aj praskliny, ktoré zatiaľ neobjavili.

„Pokiaľ viem, ruskí inžinieri a inžinieri NASA to analyzovali a zatiaľ nevedia, prečo sa tieto praskliny objavujú,“ dodal Shepherd, ktorý sa na stavbe stanice podieľal v rámci letov na raketopláne. Okrem štyroch takýchto letov sa dostal do kozmu aj na ruských Sojuzoch.

NASA už hľadá náhradu

Shepherd zároveň dodal, že praskliny zatiaľ hrozbu nepredstavujú. Podľa ruských zdrojov je ale takmer isté, že sa časom začnú zväčšovať a môžu aj pribúdať, píše Ria Novosti. ISS tak začína po vyše 20 rokoch nepretržitej ľudskej prítomnosti prejavovať jasné známky opotrebenia a starnutia.

Medzinárodná vesmírna stanica v roku 2006 po inštalácii nových solárnych panelov a odchode Raketoplánu Atlantis. Zdroj: NASA

Okrem množstva prasklín patria medzi jej problémy napríklad úniky vzduchu, pokazené toalety či záhadný nárast teploty, informoval portál Space Daily. Ako navyše píše RT, Rusi očakávajú približne po roku 2025 „lavínu problémov“.

Aj keď sa NASA zatiaľ témy opustenia ISS navonok štíti, jej smrteľnosti si je veľmi dobre vedomá. Svedčí o tom aj fakt, že hľadá v súkromných sektoroch náhradu, upozorňuje CNBC. NASA predstavila projekt CLD (Commercial LEO Destinations) len tento rok a štyrom spoločnostiam chce prerozdeliť 400 miliónov amerických dolárov na začatie vývoja novej stanice.

NASA

Úlohu zohrá aj SpaceX

Ako NASA informuje prostredníctvom svojho webu, kontrakt na stavbu prvotného modulu, ktorý sa najprv pripojí k ISS, už odovzdala do rúk spoločnosti Axiom Space. Tá plánuje vybudovať vesmírnu stanicu pripojenú k ISS, ktorá sa po jej vyradení odpojí a ostane na obežnej dráhe.

K udeleniu tohto kontraktu ale došlo ešte v roku 2020 v rámci iného programu a Axiom Space dostal 140 miliónov dolárov. Lety na túto stanicu má zatiaľ zabezpečovať SpaceX prostredníctvom rakety Falcon 9 a kozmickej lode Crew Dragon, ktorá len pred pár dňami dostala do kozmu úplne prvú plne civilnú misiu.

Axiom Space

Phil McAlister, riaditeľ pre komerčné vesmírne lety v NASA, sa pre CNBC vyjadril, že mal tento projekt veľmi silnú odozvu z priemyslu a obdržali veľké množstvo návrhov. „Táto silná odozva dokazuje, že náš plán vyradenia ISS koncom desaťročia a presun ku komerčným vesmírnym destináciám je silný a uskutočniteľný,“ dodal McAlister.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú