Poskytovatelia internetového pripojenia postupne zvyšujú rýchlosť internetu, ktorá sa v niektorých prípadoch dostala až na magický 1 Gbps. Takto rýchle pripojenie však neponúka každý operátor, no my sme vybrali štyroch z nich, u ktorých rýchly 1 Gbps internet rozhodne nájdeš.

Sťahovanie obsahu z internetu nebolo vždy práve najrýchlejšie a zrejme si aj ty spomenieš na pripojenie Dial-Up, modemové analógové pripojenie, ktoré dosahovalo teoretickú maximálnu rýchlosť „závratných“ 65 kbps. Našťastie sú tieto časy preč a dnes máme k dispozícii výrazne rýchlejšie internetové pripojenie, s ktorým môžeme streamovať, nahrávať alebo sťahovať obsah bez zdĺhavého čakania.

Dostupnosť 1 Gbps internetu u operátorov na Slovensku

Internet sa rovnako ako mnoho iných technológií stále vyvíja a postupom času stúpa aj jeho rýchlosť. Zatiaľ čo aktuálne nájdeme u operátorov niekoľko druhov pripojení, medzi tie najrýchlejšie patrí optický internet, ktorý dosahuje rýchlosť zväčša niekoľko desiatok až stoviek Mbps. Postupne sa však začali objavovať aj ponuky, v ktorých poskytovatelia sprístupnili zákazníkom ešte rýchlejší 1 Gbps internet. Do svojho katalógu služieb ho postupne zaraďujú ďalší operátori, no ako prvý na Slovensku ho spustil ANTIK Telecom.

Zobraziť celú galériu (2)
ANTIK Telecom (Úprava)

Telekom spustil takto rýchle pripojenie cez optiku ešte na jar minulého roka, informoval v tlačovej správe. Rovnako tak rozšíril počet miest s týmto optickým internetom aj Orange. Pripojenie s rýchlosťou 1 Gbps nájdeme aj u spoločnosti UPC. Niektorí z týchto operátorov ho ponúkajú ako samostatný balík a iní ho zasa zaradili do ponuky ako doplnkovú službu. Pre detailný prehľad sme pre teba pripravili porovnanie 1 Gbps pripojenia a jeho ceny, ktoré nájdeš v priloženej tabuľke.

 

Kým ANTIK Telecom a UPC majú rýchly 1 Gbps internet v ponuke ako samostatnú službu, Telekom a Orange ho zatiaľ ponúkajú za 5 € mesačne ako doplnkové služby k existujúcim programom. V prípade Orangeu je najnižšia cena služby Zrýchlenie na 1 Gbit/s 5 € mesačne pri programe Home Premium Fiber. Podľa dostupných informácií si zákazník pri programe Home Optimal Fiber doplatí za takúto rýchlosť 10 € mesačne a k Home Basic Fiber je navyše za poplatok 15 € mesačne.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom