Technológie majú svoje miesto už takmer vo všetkých oblastiach. Výnimkou nie je ani bankovníctvo, ktoré má technológie jednoznačne v obľube. Šetria čas, peniaze a v neposlednom rade poskytujú komfort svojim klientom.

Lídrom je jednoznačne Tatra banka, ktorá ako prvá zaviedla mnohé novinky, ako je napríklad výber hotovosti z bankomatu mobilom. Pridávajú sa však aj ďalšie. Jednou z mnohých inovácií je aj výber hotovosti z bankomatu mobilom, ktorý ako prvá banka na Slovensku priniesla Tatra banka. Teraz sa pozrieme na to, čo ponúkajú iné banky a aké odlišnosti sú medzi jednotlivými bezkontaktnými výbermi.

Tatra banka s VÚB bankou poskytujú výber mobilom

Tatra banka má jednu z najlepších mobilných aplikácií na trhu a pomocou nej si vieš vybrať hotovosť aj takýmto spôsobom. Displej telefónu v tomto prípade nahrádza obrazovku bankomatu. Po otvorení aplikácie si vyberieš možnosť „Výber z bankomatu“, zadáš sumu výberu a následne vložíš 6-miestny kód z aplikácie do bankomatu. Cez aplikáciu si vieš taktiež zvoliť účet, z ktorého sa peniaze vyberú, zadať tlač potvrdenky, či vložiť vlastnú poznámku, ktorá sa objaví aj v Internet bankingu. Aplikácia dokonca obsahuje aj históriu výberov a ich stav.

Rovnakú službu poskytuje svojim klientom od roku 2018 aj VÚB banka. Pomocou smartfónu a aplikácie VÚB Mobil Banking si rovnakým spôsobom vyberieš hotovosť jednoducho bez toho, aby si musel vyťahovať svoju kartu z peňaženky. Okrem toho, že tento spôsob výberu je rýchly a komfortný, je aj bezpečný.

Kódy sú jednorazové a ich platnosť je len pár minút v závislosti od konkrétnej banky. Banky na tento druh výberu poskytujú aj denný limit, ktorý môže byť rôzny, no väčšinou sa pohybuje na úrovni okolo 200 €.

V OTP banke, Poštovej banke a 365 banke stačí priloženie

Po novom spúšťajú bezkontaktné transakcie aj Poštová banka spolu s online bankou 365. Bezkontaktnú technológiu budú môcť využívať klienti oboch bánk v celej sieti 187 bankomatov. Funkcionalitu môžu však využívať aj klienti iných bánk, a to aj v prípade, ak ju bankomaty ich bánk nepodporujú.

V tomto prípade ide totiž o rozdielnu technológiu ako v prípade Tatra banky a VÚB banky. Platobnú kartu, smartfón alebo hodinky priložíš k čítačke a zadáš PIN ku karte. Ak si budeš chcieť vybrať hotovosť, ale najskôr si potrebuješ pozrieť zostatok na účte, po jeho skontrolovaní sa transakcia ukončí a pred samotným výberom je potrebné opätovné priloženie karty aj s PIN kódom.

Reťazenie transakcií nie je možné hlavne z dôvodu bezpečnosti. Preto ak potrebuješ spraviť viac krokov, bude vhodnejšie kartu vložiť do čítačky a nie ju k nej iba priložiť. Bezkontaktne nie je možné vykonať napríklad zmenu PIN kódu. Je to z jednoduchého dôvodu, nakoľko PIN kód sa zapisuje priamo na kartu a preto je potrebné jej vloženie do čítačky.

Rovnakú funkciu už dlhšie poskytuje svojim klientom aj OTP banka. Výhodou tejto funkcie je to, že ju môžu využívať aj klienti iných bánk. Stačí ak používateľ vlastní platobnú kartu s bezkontaktnou technológiou. Táto možnosť bude pre mnohých klientov komfortnejšia hlavne z toho dôvodu, že nebude nutné vyberať kartu z peňaženky, ale taktiež bude stačiť smartfón alebo hodinky.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom