Používatelia si pomaly začínajú zvykať na horobilné sumy, ktoré si výrobcovia vlajkových lodí pýtajú za ich najnovšie zariadenia. Reč je predovšetkých o firmách Apple a Samsung, ktorých najnovšie vlajkové lode stoja niekedy viac, než predstavuje priemerná výplata slovenského občana. Viacerí však hovoria o tom, že najnovšie inovácie a nové komponenty v jednotlivých smartfónoch jednoducho stoja viac peňazí, čím je vysoká aj výrobná cena.

Koniec koncov sa už viackrát potvrdilo, že aj napriek výrobnej cene, ktorá je vyššia než to bolo pred pár rokmi, je rozdiel medzi výrobnou a predajnou cenou stále obrovský. Len prednedávnom sme informovali o výrobnej cene Samsungu Galaxy S10+, ktorú sme sa rozhodli porovnať s výrobnou cenou iPhonu Xs Max a zistili tak, kde jednotliví výrobcovia investovali najviac peňazí a ktorá spoločnosť má z výsledného produktu väčší zisk.

Samsung Galaxy S10+ vs. iPhone Xs Max

 

Zobraziť celú galériu (2)
Patrik Zengevald/FonTech

Ako si si mohol všimnút aj na vyššie priloženom grafe, výrobná cena oboch zariadení je približne rovnaká. Treba však podtoknúť, že v prípade Samsungu sa jedná o verziu so 128 GB úložiskom, pričom v rámci iPhonu boli v grafe započítané výrobné ceny pre model s 256 GB úložiskom. Rozdiel výrobnej a predajnej ceny teda v prípade Samsungu činí viac než 600 €, kdežto pri iPhone sa cenový rozdiel vyšplhal až na takmer 1000 €.

Prečítajte si tiež!
Apple sa odkláňa od iPhonov. Našiel inú prioritu, kde bude zarábať veľké peniaze

Cenový rozdiel však neputuje priamo do firemnej kasy, ale je potrebné zaplatiť ľudí, ktorí sa podieľali na výskume, taktiež niečo stojí aj vývoj stále nových súčiastok či v neposlednom rade marketing a dobrá reklama. V oboch prípadoch sa ako najdrahší komponent javí práve displej a ďalšie väčšie výdaje putujú pre výrobu čipsetu, fotoaparátu a v neposlednom rade pre vnútornú pamäť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom