Bezrámikový displej zavítal tento rok do všetkých troch nových Apple smartfónov, medzi ktorými nájdeme aj najväčší model doteraz. Stanovené ceny týchto noviniek vôbec nie sú malé a spoločnosť na nich poriadne získa, pričom na výrobu hardvéru najväčšieho iPhonu minie zlomok jeho predajnej sumy. Nový iPhone Xs Max nie je len najväčším kúskom, aký kedy Apple vyrobil, ale aj najviac ziskovým a výroba jedného kusu stojí o čosi menej ako 380 €.

Apple zrejme nikdy neprestane prekvapovať stále vyššími cenami svojich nových smartfónov, ktoré sú z roka na rok drahšie. Po minuloročnom iPhone X sme sa dočkali jeho nových nástupcov, ktorí však okrem niekoľkých vylepšení priniesli ešte prémiovejšie ceny. Popri drahých modeloch sa spoločnosť rozhodla ukázať aj dostupnejší variant v podobe iPhonu Xr. Najdrahším smartfónom je naopak najväčší iPhone Xs Max, ktorý vo svojej najvyššej verzii u nás stojí až 1 649 €.

Výroba nestojí vôbec veľa

Veľké úložisko 512 GB je však pre mnohých zrejme zbytočné, a tak sa dá predpokladať, že obľúbenejším variantom medzi zákazníkmi bude práve verzia s 256 GB pamäťou za 1 419 €. Tá bola teraz rozobratá portálom TechInsights, ktorý taktiež odhalil výrobnú cenu tohto iPhonu Xs Max. Celková výroba najväčšieho Apple smartfónu vyjde výrobcu na približne 376 €, čo je 1/3 z celkovej predajnej sumy základnej 64 GB verzie. Najdrahšou súčiastkou je pritom práve vnútorné úložisko, ktoré v 256 GB verzii zdraželo z pôvodných 38 € až na 55 €. Je to teda tento komponent, na ktorom dokáže výrobca zarobiť najviac spomedzi ostatných.

Nenechaj si ujsť
Oficiálny zoznam od Applu odhaľuje ceny opráv nových iPhonov. Siahajú rekordne vysoko

Niekto by si pomyslel, že sa kvôli väčšej uhlopriečke musela zdvihnúť aj cena zobrazovacieho panela. Áno, OLED displej je teraz ešte drahší, no zo 65 € zdražel len zhruba o 3 € za kus, keďže Apple z neho odstránil niektoré komponenty funkcie 3D Touch. Treba však brať do úvahy, že z celkovej predajnej ceny iPhonu Xs Max činia náklady na výrobu 35 % a zvyšok ide do materiálového toku (Bill of materials) a popritom aj na výplaty zamestnancov, marketing, ale aj vývoj. Z predajov iPhonov a iPadov totiž Apple musí zaplatiť stále vyvíjaný systém iOS a ďalšie technológie, ktoré využije v novších modeloch.

Napriek tomu si dokáže Apple z predaja smartfónov a ďalších produktov stále dobre zarobiť, čo sa nedávno odrazilo na ohromnom zisku až 11,5 miliárd dolárov za posledný kvartál. Navyše spoločnosť svojou hodnotou prekonala magickú hranicu 1 bilióna, čím sa tak stala suverénne najhodnotnejšou firmou sveta. Tak lukratívny predajca si teda nemôže dovoliť stratiť svoj status predajom lacných zariadení. Do budúcnosti môžeme očakávať ešte ďalšie zvýšenie cien, ktorými Apple zákazníkov nepoteší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom