Na trhu je dostupných viacero cloudových služieb, ktoré sa od seba odlišujú veľkosťou úložiska, funkciami, ale aj cenou.  Pozreli sme sa na to, čo to vlastne cloud je a porovnali najznámejšie cloudové služby.

Cloudové služby sú služby využívajúce takzvaný cloud computing. Ide o model, v ktorom sú servery, úložisko, služby a aplikácie dostupné vzdialene na sieti. Preto nezaťažujú hardvér ani softvér zariadenia, s ktorým do služby vstupuješ. Dá sa povedať, že zjednodušujú zálohovanie dát či ich zdieľanie medzi rôznymi používateľmi.

Medzi najväčšie výhody cloudových služieb patrí predovšetkým prístupnosť z rôznych zariadení, škálovateľnosť, automatické zálohovanie dát či znížené náklady na IT podporu v prípade firiem, ktoré cloud využívajú. Samozrejme, s využívaním rôznych aplikácií a funkcií sú spojené aj nevýhody. Sem môžeme zaradiť napríklad menšiu kontrolu nad dátami či závislosť na technickej a bezpečnostnej podpore tretích strán. Medzi najznámejšie cloudové služby môžeme v súčasnosti zaradiť Dropbox, Google Drive, Microsoft OneDrive, Mega a iCloud.

Dropbox je vhodný pre nenáročných používateľov a nováčikov

Dropbox môžeme označiť pravdepodobne za najznámejšie cloudové úložisko. Vhodný je aj pre nenáročných používateľov, prípadne nováčikov, ktorí si chcú cloudové služby najskôr vyskúšať. Synchronizácia aplikácie je k dispozícii pre počítače s operačným systémom Windows, MacOS, ale aj Linux. Do smartfónu si ho stiahneš pokiaľ máš Android alebo iOS.

Nový používateľ získa automaticky 2 GB priestoru s tým, že pokiaľ bude využívať mobilnú aplikáciu a zároveň bude Dropbox ďalej odporúčať svojim priateľom, môže získať zadarmo maximálne 20 GB úložisko. Cena s kapacitou úložiska 2 TB je 9,99 € mesačne alebo 3 TB za 16,58 €. V ponuke sú aj ďalšie verzie pre firmy.

Google Drive ťaží hlavne z prepojenia s ďalšími službami od Google

Google Drive respektíve Google Disk má výhodu v tom, že je prepojený s ďalšími službami od spoločnosti Google. Zdarma získať až 15 GB priestoru, ktorý slúži pre všetky aplikácie od Google dokopy. Dáta sú zabezpečené cez Google účet, ktorý podporuje dvojfázové overenie. Na výber máš množstvo verzií predplatného od 100 GB za 1,99 € mesačne, až do 30 TB za 299,99 € mesačne. Ak si predplatíš 2 TB tarif na celý rok, získaš zľavu 17 %. Kompletná ponuka takto:

Zobraziť celú galériu (6)
Screenshot / FonTech

Microsoft ponúka cloud aj s balíkom MS Office

Cloudová služba OneDrive od spoločnosti Microsoft je prepojená s kancelárskym balíkom MS Office. Veľkou výhodou je, že si do cloudu môžeš zálohovať aj nastavenia počítača. Ak sa ti počítač pokazí, budeš si môcť aktivovať pôvodné nastavenia a zároveň sa ti obnovia aj všetky uložené dáta.

Zobraziť celú galériu (6)
Printscreen/Onedrive

Zdarma získaš 5 GB úložisko, pričom predplatiť si môžeš kapacitu od 50 GB za 2 € mesačne, prípadne 1 TB alebo 6 TB aj s balíkom MS Office.

Mega ti zdarma ponúkne slušnú nádielku gigabajtov

Cloudová služba Mega sa zameriava hlavne na bezpečnosť a súkromie. Dáta sú šifrované počas prenosu, ale aj na samotnom úložisku. Na Mega je možné ukladať aj citlivé dáta, nakoľko prevádzkovateľ nemá k uloženým súborom prístup. Dešifrovací kľúč má k dispozícii len používateľ. Zdarma vieš získať veľmi slušnú kapacitu úložiska. Samozrejme budeš musieť preto aj niečo urobiť.

Po registrácii dostaneš automaticky 15 GB priestor. Po dobu nasledujúcich 30 dní získaš navyše až 35 GB. Za inštaláciu aplikácie MEGAsync získaš 20 GB na 180 dní, za inštaláciu mobilnej aplikácie 15 GB na 180 dní a za každé odporúčanie novému používateľovi získaš zdarma 10 GB na celý rok. Pokiaľ si budeš chcieť MEGA predplatiť, máš na výber kapacitu od 200 GB za 4,99 € mesačne po 8 TB za 29,99 € mesačne.

iCloud bude zaujímavý hlavne pre majiteľov zariadení od Apple

Ak si majiteľ zariadení s operačným systémom MacOS alebo iOS, tak ťa môže zaujať cloudová služba priamo od spoločnosti Apple. Využívať ju samozrejme budeš môcť aj keď máš systém Windows, k čomu pomôže aplikácia iCloud, ktorá je dostupná na stiahnutie priamo zo stránky Apple. Výhodu iCloudu pocítiš hlavne vtedy, ak vlastníš viacero zariadení od americkej firmy.

Prostredníctvom iCloudu jednoducho dokážeš synchronizovať dáta medzi nimi, čo určite poteší a hlavne zjednoduší prácu s tvojimi súbormi. Služba iCloud zdarma poskytne 5 GB úložisko. Predplatiť si môžeš kapacitu od 50 GB za 0,99 € mesačne po 2 TB za 9,99 € mesačne.

Záverečné zhodnotenie

Ak sa pozrieme na ponuku a ceny jednotlivých služieb, môžeme spozorovať, že v niektorých prípadoch sú ceny či ponúkané služby podobné. Napríklad Google Drive a iCloud majú 2 TB za 9,99 € mesačne. Zaujímavou možnosťou môže byť ponuka od Microsoft OneDrive, kde za 10 € mesačne alebo 99 € ročne vieš využiť až 6 TB úložisko aj s balíkom MS Office Home.

Pokiaľ si však nadšenec produktov značky Apple, tak si pravdepodobne rozhodnutý pre iCloud. V tabuľke máš všetky potrebné informácie, ktoré ti môžu pomôcť k jednoduchšiemu rozhodovaniu, no ako už bolo spomenuté vyššie, každý má iné potreby, a preto je veľmi dobré, že si máme z čoho vyberať.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom