Hudobná služba Spotify je obľúbená u nás aj vo svete. Poskytuje rozmanitý obsah, pričom používateľ má na výber z bezplatnej verzie s reklamami alebo tej platenej bez reklám a funkciami navyše. Pozreli sme sa na to, aký je rozdiel medzi obomi verziami a či sa vôbec oplatí zaplatiť za verziu Premium.

Ak sa rozhodneš pre používanie bezplatnej verzie, budeš môcť počúvať vyše 40 miliónov skladieb, rovnako ako je to aj v prípade platenej verzie. Ďalej sa ti bude zobrazovať týždenný výber skladieb, o ktorých si Spotify myslí, že sa ti budú páčiť, mix tvojich obľúbených skladieb, nové skladby od umelcov, ktorých počúvaš či najhorúcejšie rapové a hip hopové skladby.

Nevýhodou je, že si nebudeš môcť zapnúť konkrétnu hudbu, ktorú si práve chceš vypočuť. V tomto prípade sa budeš musieť spoliehať na poradie, ktoré určí náhodný výber. S free verziou je spojená aj nedostupnosť ukladania piesní priamo do tvojho zariadenia, keď si offline. V tomto prípade to bude problém hlavne vtedy, keď sa ocitneš v lokalite, kde bude slabé alebo žiadne dátové pripojenie.

Taktiež budú mať umelci čoskoro možnosť pridať svoje nové piesne až na dva týždne do platenej verzie. To znamená, že budeš môcť najnovšie skladby počúvať výrazne neskôr ako používatelia so zaplateným Premium účtom.

Kvalita zvuku je pre niekoho rozhodujúca

Pre naozaj vášnivých milovníkov hudby môže byť veľkým mínus kvalita zvuku. Samozrejme, aj v bezplatnej verzii je kvalita na vysokej úrovni, no v tej platenej je ešte o čosi vyššia. Zvuk sa prenáša rýchlosťou 320 kb/s, čo je úroveň, ktorá sa označuje za nerozoznateľnú od CD kvality. V bezplatnej verzii je táto rýchlosť od 96 kb/s do 160 kb/s.

Pri oboch verziách môžeš hudbu počúvať cez rôzne zariadenia. Okrem smartfónu to môže byť aj smart TV, počítač, herné konzoly PS3 a PS4, prípadne automobil podporujúci AndroidAuto alebo Apple Carplay.

Apple Music bezplatnú verziu neposkytuje

Ak Spotify porovnáme napríklad s Apple Music, zásadný rozdiel je, že Apple neponúka bezplatnú verziu. Faktom však je, že napriek chýbajúcej bezplatnej verzii je Apple nútený poskytovať viacero funkcií či exkluzívnych noviniek oproti konkurencii.

Apple Music nájdeš napríklad o niekoľko miliónov väčší počet skladieb, rozhlasové stanice ako je Beats 1, ktorá poskytuje nonstop hudbu mixovanú na živých rozhlasových staniciach alebo hlasovú asistentku Siri, ktorá ti prehrá na základe tvojho hlasového príkazu to, na čo máš práve náladu. Našťastie táto funkcia sa objavila s novou aktualizáciou aj v Spotify a Siri tak už podporuje obe služby. Apple Music si môžeš na tri mesiace vyskúšať zadarmo, no potom zaplatíš 9,99 € za mesiac. V prípade rodinného balíka za 14,99 € môžeš použiť až 10 zariadení, z ktorých 5 môžu byť počítače.

Zobraziť celú galériu (3)
Printscreen/fontech

Platiť či neplatiť?

Ak počúvaš hudbu len občas a na vyššie spomenuté funkcie si nepotrpíš, rozhodne bude pre teba dobrou voľbou bezplatná verzia. To isté platí aj o používateľoch, ktorí ešte nemajú so Spotify skúsenosti a chcú si ju najskôr vyskúšať.

V každom prípade, pokiaľ si veľký milovník alebo milovníčka hudby, rozhodne sa oplatí Premium verzia. Už len to, že budeš oslobodený od otravných reklám či lepšia kvalita zvuku určite stoja za toto zváženie.

Pokiaľ chceš veľmi ušetriť, určite bude dobrou voľbou spojiť sa s kamarátmi, prípadne súrodencami a zaplatiť si rodinný balík za 8,99 €. Okrem teba bude môcť toto konto využívať ešte ďalších 5 ľudí, takže po rozrátaní ťa Spotify vyjde na smiešnych 1,50 €. Pokiaľ vlastníš smartfón od Apple, tvojou voľbou bude s najväčšou pravdepodobnosťou Apple Music. V tomto prípade je totiž integrácia služby do iOS ešte o malý kúsok lepšia.

 

Ten ponúka viac hudby a prémiovejšie funkcie. Naopak oproti Spotify je o niečo drahší. Voľba je už samozrejme na tebe, nakoľko každý sa rozhoduje podľa rôznych parametrov. Pre niekoho je dôležitá kvalita a funkcie a pre iného je naopak najdôležitejším parametrom cena predplatného.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom