Aj keď sa situácia za posledné obdobie mierne zmenila, obchod Google Play aj v roku 2021 pokračuje v trende horšieho zabezpečenia v porovnaní s konkurenciou. Android Police tentokrát upozorňuje na aplikáciu obsahujúcu nebezpečný malvér.

Minulý rok sme informovali o nebezpečnom víruse skrývajúcom sa pod označením xHelper. Ten sa však do zariadenia dostal bez vedomia používateľa, kedy na pozadí vytrvalo škodil aj po tom, čo ho používatelia odinštalovali. Teraz ale ide o kurióznejší problém, keďže sa vírus skrýva v aplikácii Barcode Scanner, nainštalovanej vo vyše 10 miliónoch zariadení.

Na záškodníka poukázala spoločnosť Malwarebytes, ktorú na problematiku upozornili hneď niekoľkí používatelia fóra. Podľa nich, prehliadač ich vyzýval skrz nedôveryhodne vyznievajúcu stránku k inštalácii čistiacej aplikácie, keďže telefón mal byť vystavený bezpečnostnému riziku.

Malwarebytes

 

Nájdenie vinníka ale nebolo najjednoduchšie, keďže Barcode Scanner je dlhoročnou stálicou v obchode s aplikáciami a doteraz s ním používatelia problém nemali. Malwarebytes ale objavil vírus v poslednej aktualizácii aplikácie, ktorej inštalácia prebehla na pozadí automaticky.

V minulosti sme sa mohli stretnúť s identicky vyzerajúcimi aplikáciami, vydávajúcimi sa za ich známejšie varianty. To však nie je prípad tejto aplikácie, keďže záškodníci uložili vírus v podobe trójskeho koňa priamo do licencovanej a v komunite rozšírenej aplikácie od vývojára Lavabird ltd, ktorý má na účte hneď niekoľko ďalších dennodenne používaných aplikácií.

Barcode Scanner od vývojárov LAVABIRD LTD, momentálne v ponuke nenájdeš (zdroj: FonTech)

Zdroj dodáva, že aplikácia bola v minulosti dokonca súčasťou oficiálneho výberu Google Play Pass (mesačné predplatné, vďaka ktorému dostaneš prístup k plateným aplikáciám), no vtedy bola vlastnená inou spoločnosťou ako teraz. Vyzerá to tak, že záškodníci spozorovali príležitosť na útok pri zmene spoločností minulý rok.

Otázkou rovnako je, prečo používatelia ešte v dnešnej dobe na Androide používajú podobné aplikácie. Čítanie kódov dokáže bezproblémovo zvládnuť aj Google Lens, ktorý už niekoľko verzií operačného systému prichádza v základe predinštalovaný.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP