Kauza západ verzus čínske spoločnosti sa opäť pripomína. Portál Gizchina upozorňuje na zákaz Xiaomi v Spojených štátoch podnietený udelením prestížnej ceny zakladateľovi spoločnosti.

Kancelária Donalda Trumpa ešte v januári zverejnila čiernu listinu, ktorá pozostávala z viacerých čínskych spoločností, údajne napojených na čínsku armádu a čínsku komunistickú vládu. Na zozname vtedy nechýbalo po novom už ani Xiaomi, ktoré nasledovalo dlho trvajúcu kauzu Huawei.

Zobraziť celú galériu (1)
Freepik (Úprava redakcie)

The Wall Street Journal informuje, že dôvodom nelichotivého umiestnenia spoločnosti je udelenie ceny, voľne preloženej ako „Vynikajúci budovateľ socializmu s čínskymi charakteristikami“ jej zakladateľovi, Lei Junovi. Výrobca smartfónov sa ocenením stihol medzitým pochváliť aj v oficiálnych dokumentoch.

Xiaomi je pritom jednou z najpredávanejších spoločností mobilného segmentu, kedy koncom roka išlo dokonca o najväčšieho výrobcu smartfónov v krajinách V4, a teda aj vrátanie Slovenska.

 Podľa Xiaomi ide o diskreditačne podnietený nezmysel

Čínsky gigant sa samozrejme voči obvineniam v januári ohradil a podstúpil aj právne kroky, ktoré by dokázali napraviť napáchané škody umiestnením svojho mena na americkú čiernu listinu. Aký je zatiaľ priebeh právneho ťaženia, známe nie je, no už teraz vieme, že spoločnosť utrpela značnú ujmu na poklese ceny v rámci akciového trhu.

Screenshot/Finance Yahoo

Posledné mesiace pritom patria medzi najúspešnejšie v histórii značky. Xiaomi je totiž jednou zo spoločností ťažiacich z úpadku Huawei, kedy má vďaka diverzifikácii svojho produktového portfólia nezanedbateľné postavenie na medzinárodných trhoch.

Portál XDA Developers píše, že za diskreditačným procesom môže byť skôr ekonomická motivácia, ako reálna hrozba. Dôvodom okrem vyššie spomínaného ocenenia majú byť údajne aj nedávne tvrdenia Xiaomi. Vtedy sa spoločnosť nechala počuť, že v najbližších piatich rokoch plánuje investovať do vývoja 5G technológie a umelej inteligencie 6,5 miliárd eur.

Pokiaľ sa Xiaomi nepodarí stiahnuť z čiernej listiny do novembra tohto roka, spoločnosť môžu postretnúť ešte väčšie finančné problémy. Podľa Reuters všetci americkí investori musia totiž do novembra stiahnuť svoje podiely zo spoločností na zozname, a teda sa budú musieť zbaviť aj akcií Xiaomi.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom