Administratíva Donalda Trumpa v závere svojho pôsobenia v úrade pridala na čiernu listinu ďalšie čínske firmy. Na podobnom zozname sa nachádza aj Huawei, no tentokrát nie sú obmedzenia v prípade pridaných spoločností tak prísne, aspoň nateraz. Na čiernej listine sa po novom ocitlo ďalších 9 čínskych firiem, medzi inými aj Xiaomi, či výrobca lietadiel Comac, informuje Reuters.
Na doterajšie prísne obmedzenia dopláca najviac čínsky Huawei, ktorý pocítil prísne reštrikcie zo strany USA. Na čiernej listine sa gigant nachádza už takmer od polovice roka 2019.
Obmedzenia mali zásadný dopad na fungovanie a výrobu smartfónov značky, ako aj import a využívanie jej technológií v zámorí. Štáty naďalej bojujú aj proti využívaniu technológií Huawei v 5G sieťach.
USA pridali na čiernu listinu ďalších 9 spoločností, vrátane Xiaomi
V utorok sa však čierna listina krajiny rozšírila o mená ďalších spoločností. Tentokrát nie sú obmedzenia tak prísne ako v prípade Huawei, Trumpova administratíva však zakázala americkým investorom, aby do týchto firiem investovali. Na zozname sa tak ocitli viaceré čínske armádne spoločnosti, výrobca lietadiel a aj tretí najväčší výrobca smartfónov – Xiaomi.

Celkovo tak bolo na tento zoznam pridaných ďalších 9 firiem. Krátko po oznámení týchto informácií, ktoré neboli zatiaľ verejné ohlásené, klesli akcie Xiaomi o vyše 10 %, informuje CNBC.
Investori tak musia podľa nariadenia do 11. novembra tohto roka odpredať podiely a nesmú do „zakázaných“ firiem investovať. Týka sa to firiem, ktoré boli rezortom obrany v USA označené za „čínske komunistické vojenské spoločnosti“.
Firmy majú byť údajne napojené na čínsku armádu
K celej situácii sa zatiaľ nevyjadrila ani čínska ambasáda v USA, ani Xiaomi a ďalšie dotknuté spoločnosti. Výrobca smartfónov sa však vyjadril, že podnikne potrebné kroky, aby ochránil seba aj svojich investorov pred dopadom tohto konania, zároveň však razantne odmieta tvrdenia, že je napojený na čínsku armádu.
Ministerstvo obrany v USA vo svojom rozhodnutí vyhlásilo, že „je odhodlané zdôrazniť a postaviť sa proti stratégii rozvoja vojensko-civilnej fúzie Čínskej ľudovej republiky, ktorá podporuje ciele modernizácie Ľudovej oslobodzovacej armády zabezpečením prístupu k pokrokovým technológiám a odborným znalostiam, ktoré získali a vyvinuli dokonca aj tie spoločnosti, univerzity a výskumné programy z ČĽR, ktoré sa javia ako civilné subjekty“, píše CNBC.
Trumpa nahradí Biden. Vývoj vzťahov s Čínou ostáva neistý
Trump tak stihol v závere svojho pôsobenia v úrade prezidenta USA zavariť ďalším čínskym gigantom, ktorí sa teraz budú musieť vysporiadať s rozhodnutím rezortu obrany. Jeho miesto však už o pár dní vystrieda novozvolený prezident Joe Biden, ktorý bude oficiálne inaugurovaný za prezidenta USA 20. januára.
Po nástupe Bidena sa predpokladá, že jeho administratíva prinesie koherentnejšej stratégie voči Číne, no budúci vývoj v už tak napätých americko-čínskych obchodných a politických vzťahoch je stále neistý.
Teraz čítajú

PRIPOMIENKA Nová Škoda Fabia odhaľuje detaily: Takéto motory a technológie dostane, bude ale priestrannejšia aj bezpečnejšia

Obrovský bezpečnostný pokrok. Podmorský kábel Google využili na detekciu zemetrasenia, pri testoch fungovali príkladne

Peugeot zmenil svoje logo. Symbolizuje zameranie sa na väčšiu eleganciu a prioritu elektrifikácie

ZAUJÍMAVÉ KVÍZ: Temná stránka technologických firiem - poznáš všetky tieto kontroverzné produkty Apple, Samsungu a ostatných?

Starlink internet čakajú veľké novinky: Väčšinu Zeme pokryjú signálom do konca 2021, rýchlosť sa zdvojnásobí
Články, ktoré hýbu svetom

Najštýlovejší elektromobil sveta? Volkswagen chce z ID.3 kabriolet, takto môže vyzerať

Kríženec Falcon 9 a Starship je tu, nová znovupoužiteľná raketa ide do sveta. Zakladateľ firmy musel zjesť čiapku

Zaočkovaný Bill Gates prezradil, kedy budú môcť ľudia prestať nosiť rúška aj v spoločnosti

Chceli predávať náušnice, dnes majú najväčší handmade e-shop. Iba dobrý nápad nestačí, hovoria zakladatelia Sashe
