Stále viac a viac sa objavujú informácie o nezodpovedných vodičoch áut, ktoré disponujú pokročilými asistenčnými systémami. Niektoré z nich už ponúkajú aj možnosti poloautonómnej jazdy po diaľnici, čo mnohokrát zneužívajú a nevenujú riadeniu dostatočnú pozornosť. Nedávny prípad z Kanady je však už naozaj extrémny, informoval portál Futurism.

Za posledné roky sme boli svedkami množstva incidentov a nehôd „autonómnych“ vozidiel, pri ktorých sa vodiči vôbec nevenovali ich riadeniu. Iba pred pár dňami došlo k objasneniu nehody autonómneho Volva spoločnosti Uber, kde obvinili osobu, ktorá mala z vozidla dohliadať na jeho jazdu, no tá miesto toho sledovala na mobile spevácku súťaž.

Aj keď sú asistenti vo vozidlách Tesla na najvyspelejšej úrovni spomedzi všetkých automobiliek, stále sa nedajú považovať za autá schopné plne autonómnej jazdy. To si však veľa vodičov neuvedomuje a potom sme svedkami nehôd, pri ktorých sa zistí, že vodič sledoval film, hral sa na telefóne alebo dokonca spal.

Áno, čítaš správne. Kanadskí policajti namerali vodiča Tesly Model S, ktorý šiel na diaľnici rýchlosťou 150 km/h. Paradoxom ale je, že auto nešoféroval. Jeho sedačka bola sklopená do polohy na ležanie a samotný šofér mal podľa získaných záznamov vo vozidle spať.

Elektromobil sa tak rútil po diaľnici bez akéhokoľvek dozoru. 20-ročný muž, ktorý „šoféroval“, dostal okamžite pokutu za prekročenie rýchlosti a policajti mu zároveň odobrali aj vodičák na 24 hodín.

Ako však informuje portál CarScoops, ďalšie vyšetrovanie preukázalo, že vodičovo správanie bolo bezohľadné a nebezpečné, dopustil sa tak závažného priestupku a podľa miestnych zákonov mu môže byť odobratý vodičák až na jeden rok alebo mu dokonca hrozí pobyt za mrežami po dobu 5 rokov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom