Majiteľovi automobilu Tesla, ktorý na Reddite vystupuje pod prezývkou u/ENrgStar, sa podarilo zachytiť bezpečnostný prvok vozidla, ktorú trefne nazval ‚‚Autopilot nie je zapnutý, idiot.’’ Tá pomáha hlavne tým ľuďom, ktorý si mylne myslia že majú aktivovanú funkciu Autopilota.

Autopilot spoločnosti Tesla patrí medzi tých najlepších a najspoľahlivejších na trhu. Aj keď sa nejedná o úplne autonómne riadenie, má k tomu veľmi blízko. Hoc je známych niekoľko prípadov, kedy táto funkcia zlyhala, tak omnoho viac ich prevyšujú tie situácie, kde zapnutý Autopilot dokázal zabrániť nehode a v mnohých prípadoch tak zachrániť život vodiča. Celkovo je systém dôkladne prepracovaný, čo dokazuje aj následné video jedného z majiteľov vozidla.

Autopilot nie je idiot

Ako informuje portál Elecktrek, na to, aby sa aktivovali dve hlavné funkcie Autopila (Autosteer a Traffic Aware Cruise Control), je nutné potiahnuť za špeciálnu páčku na pravej strane volantu. Táto funkcia je však dostupná len za istých podmienok a nie vždy je ju možné zapnúť. Ak je situácia vyhovujúca, na prístrojovej obrazovke sa zobrazí piktogram a v tom momente je možné Autopilota aktivovať. Niekedy sa však môže stať, že ikona je zobrazená, no v momente, kedy vodič ide Autopilota zapnúť, tak zmizne.

Hoci na to, že k aktivácii Autopilota nedošlo, auto upozorní zvukovým signálom, niektorí vodiči si to nemusia všimnúť a rátajú s tým, že je funkcia zapnutá a nechajú systém riadiť auto. No ako môžeš vidieť v samotnom videu vyššie, aj keď nie je funkcia zapnutá, tak auto stále udrží v jazdnom pruhu a výrazne šoféra upozorní na to, že Autopilot nie je zapnutý. Ako sa vyjadril samotný majiteľ spomenutého vozidla, je to akoby vozidlo povedalo: Nie, povedalo som že za teba jazdiť nebudem!

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom