Tesla začala po niekoľkých incidentoch upozorňovať vodičov jej elektromobilov, aby sa aj pri zapnutom autopilotovi plne venovali riadeniu vozidla. Takéto varovania však mnohí berú na ľahkú váhu a autonómnemu systému dôverujú viac, ako by mali. Príkladom toho je teraz ďalší šofér. Vodič Tesly sa rútil po diaľnici rýchlosťou 120 km/h so zapnutým autopilotom, ktorý sa staral o jazdu, zatiaľ čo on spal a ohrozoval tým celú dopravu.

Elektromobily Tesly ponúkajú množstvo technologických vychytávok, pričom myslia aj na pohodlie a bezpečnosť posádky. Medzi nadštandardnú výbavu patrí tiež autonómne riadenie vo forme autopilota, ktoré spoločnosť ponúka zákazníkovi za doplatok 5 200 € na nemeckom webe.

Nezodpovedný vodič vložil svoj život do rúk autopilota

Medzi hlavné funkcie tejto výbavy pritom patrí riadenie vozidla bez zásahu vodiča, ktorý je však podľa spoločnosti povinný venovať sa šoférovaniu aj s autopilotom. Ten ho z času na čas požiada, aby priložil ruky na volant. Mnohí majitelia Tesiel však tieto možnosti zneužívajú, čím ohrozujú nielen seba, ale aj svoje okolie. Niekoľkokrát takéto správanie skončilo dokonca tragicky. Ďalšieho nezodpovedného majiteľa Tesly teraz nachytal okoloidúci vodič idúci po diaľnici, informoval Daily Mail.

Nenechaj si ujsť
Tesla Model 3 sa vyhla hrozivej nehode. Bezpečnostné systémy zareagovali v pravý čas

V rýchlosti 120 km/h si totiž tento šofér dal za volantom „šlofíka“ a riadenie prenechal na autopilota. Na volante nie je vidno ruky vodiča a jeho poloha jednoznačne potvrdzuje to, že si počas jazdy jednoducho pospal. Seth Blake, autor videa, bol najprv zaujatý samotným autom, keďže elektrické Tesly údajne na Floride často nevidí. Po tom, čo vytiahol kameru, ostal ešte viac šokovaný, keď videl spiaceho vodiča. Takéto chovanie pritom netoleruje ani polícia, ktorej sa už zopár týchto previnilcov podarilo zastaviť.

@drivingdotca/Twitter

Policajná hliadka zastavila spiaceho vodiča za volantom aj v decembri minulého roka, kedy išiel rýchlosťou približne 112 km/h a nevenoval sa riadeniu auta. Vďaka funkciám autopilota sa však policajtom podarilo Teslu spomaliť a následne aj zastaviť, informoval portál Wired. Ďalší takýto prípad sa odohral podľa Daily Mail aj v januári tohto roka, kedy vodič zaspal počas jazdy v Tesle Model X. Polícia však neustále varuje pred takýmto chovaním, ktoré nemusí mať šťastný koniec ani napriek pokročilým možnostiam autopilota Tesly.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom