Mnohí vodiči si bez navigácie nevedia predstaviť nielen dlhú cestu na dovolenku, ale aj bežné jazdenie po meste. Kedysi drahé navigácie sú už dávno minulosťou a vystriedali ich tie zabudované priamo v automobiloch či mobilné aplikácie.

Práve v rámci navigačných aplikácií dochádza stále k neustálemu zlepšovaniu či aktualizáciám. Okrem presného dovedenia do cieľa dnes už tieto aplikácie dokážu omnoho viac.

Pridané sú napríklad funkcie, ktoré dokážu upozorniť na prekročenú rýchlosť, ale aj ukázať, kde sa nachádzajú policajné radary či rýchlostné kamery. Práve posledná vymoženosť sa totiž nepáči policajtom v New Yorku, ktorí to ostro kritizovali.

Prečítajte si tiež!
Slováci, ktorí pomocou aplikácie hľadajú kradnuté autá a bicykle, zožali úspech. Ako je ale na tom polícia?

Požadujeme odstránenie určitých funkcií z aplikácie Waze

Aj takáto informácia sa objavila v otvorenom liste, ktorý adresoval policajný zbor mesta New York (NYPD) priamo spoločnosti Google. Najväčší problém podľa nich predstavuje hlavne možnosť pridávať polohu, kde sa práve nachádzajú policajné hliadky. Ide najmä o upozornenia na kontrolné body služby DWI, v rámci ktorej policajti vykonávajú napríklad kontrolu bezpečnostných pásov či zisťujú prítomnosť alkoholu u vodiča.

Podľa polície spoločnosť bráni policajným príslušníkom vykonávať svoju prácu dobre a udržiavať tak ulice mesta v bezpečí. Poskytovanie takýchto informácií berú ako nezodpovedné, nakoľko slúžia ako skvelý pomocník pre nezodpovedných vodičov, ktorí sa tak môžu vyhnúť kontrolným bodom. NYPD preto žiada, aby bola možnosť označovania polohy kontrolných bodov z aplikácie Waze odstránená.

Oficiálne stanovisko od Googlu zatiaľ neprišlo, no je viac než jasné, že spomínané možnosti zo svojich navigačných aplikácií spoločnosť neodstráni. Podľa hovorcu je navyše bezpečnosť hlavnou prioritou pri vývoji navigačných aplikácii a aj vďaka informáciám o polohe hliadok sú vodiči opatrnejší.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom