O prípadoch falošnej technickej podpory Microsoftu, v ktorej mene sa na Slovensku rozmohli o leta krádeže prostredníctvom telefonátov si už pravdepodobne aspoň počul. Polícia SR pred týždňom zverejnila nahrávku takéhoto rozhovoru a najnovšie upozorňuje aj na konkrétne telefónne čísla, z ktorých sa podvodníkom podarilo oklamať ďalších ľudí.

Pokúsili sa ukradnúť až 17 000 €

Falošná podporu spoločnosti Microsoft, ktorá za účelom poskytnutia technickej podpory pri oprave systémových chýb či inštalácie nových aplikácií získa od naivných obetí vzdialený prístup do počítačov či internetového bankovníctva opäť úraduje. Strážci zákona o ďalšej krádeži tohto typu informovali po tom, čo im bola nahlásená doposiaľ najväčšia suma, ktorú chceli podvodníci ukradnúť.

FALOŠNÁ PODPORA MICROSOFTU OPÄŤ ÚRADOVALAMUŽA CHCELI PRIPRAVIŤ AŽ O 17000 €Ide zatiaľ o najvyššiu sumu, ktorá bola…

Posted by Polícia SR – Trnavský kraj on Thursday, December 17, 2020

Išlo o čiastku až 17 000 €, ktorá takmer zmizla z účtu 51-ročnému mužovi z Trnavy, ktorému minulý piatok opakovane vyvolávali neznáme osoby, pričom komunikovali v anglickom jazyku a predstavovali sa opäť ako zástupcovia spoločnosti Microsoft.

S účelom „pomoci pred hackerským útokom“ ho presvedčili, aby si do počítača nainštaloval rôzne aplikácie, cez ktoré získali hackeri prístup k jeho počítaču. Vo výsledku však nakoniec podvodníci zablokujú používateľovi prístup k zariadeniu a žiadajú výkupné.

Cez zdieľanú obrazovku a vyplnený formulár si podvodníci našli cestu aj k údajom k jeho platobnej karte a prístupovým heslám do internetového bankovníctva. Následne prostredníctvom viacerých transakcií previedli z jeho účtu viac ako 3200 €, pričom pokúsili sa ešte o jeden prevod, ktorý by ukradnutú sumu zvýšil až na 17 000 €, no ten našťastie nebol úspešný.

Polícia preto začala trestné stíhanie vo veci neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty spáchaného spolupáchateľstvom. Páchateľom, ktorí sa vydávali za podporu Microsoftu, tak hrozí trest odňatia slobody až na 8 rokov.

Okrem toho však strážci zákona zverejnili aj zoznam presných čísiel, z ktorých podvodníci tentokrát volali. Niektorí používatelia pod príspevkom dokonca napísali, že tí istí páchatelia volajú aj na firemné čísla, pričom sa môžu snažiť napríklad aj o nabúranie do databázy s údajmi zákazníkov.

Čísla spojené s falošnou podporou Microsoftu:
  • +421 903 430 586
  • +421 958 459 198
  • +421 969 824 549
  • +421 994 241 067
  • +421 908 485 899
  • +421 903 951 743

Problém už dávnejšie zaregistroval aj Microsoft, ktorému môžeš takýto pokus nahlásiť na tejto stránke. Obete podvodu majú aj niekoľko možností, ako sa pokúsiť z krádeže vymaniť aj vtedy, ak sa podvodníci už dostali do počítača.

V prvom rade je potrebné odinštalovať aplikácie, ktoré podvodníci cez vzdialený prístup nainštalovali či reštartovať počítač. V prípade, že sa páchatelia dostanú k prístupovým heslám je nutné ich čo najrýchlejšie zmeniť a možnosťou je aj kontaktovanie banky a požiadanie o zrušenie platby, ktorú podvodníci žiadali ako výkupné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom