Ešte v septembri sa objavil škandál webu Piratebay, ktorý začal potajomky využívať procesory svojích návštevníkov na ťažbu kryptomeny. Zo svetových domén tento problém rýchlo prerástol aj na slovenské portály. Situácia okolo zákernej ťažby kryptomien naďalej neutícha a podvodníci neustále vylepšujú svoje techniky.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Až 2496 webov, ktoré sa venujú predaju produktov či služieb (e-commerce), má v súčastnosti využívať špeciálny skript, ktorý zbiera procesný výkon návštevníkov a využíva ho na ťažbu digitálnych mien. Takéto údaje priniesol bezpečnostný analytik Willem de Groot, ktorý sa venoval výskumu daného problému. Podľa vyjadrenia analytika pre portál ArsTechnica, navyše majitelia webov často nemajú o podvodnom procese poňatie.

Drvivá väčšina z takmer 2500 stránok má totiž trpieť bezpečnostnými zraniteľnosťami, ktoré umožňujú útočníkom nebadane implementovať škodlivý script do ich kódu a využívať jednotlivých návštevníkov na ťažbu. Ani to však nie je všetko a spomínané weby trpia ešte ďalším problémom. Až 80 % z nich údajne obsahuje aj iný malware, ktorý môže viesť k ukradnutiu údajov o platobných kartách používateľov. Keďže ide o e-commerce stránky, zraniteľnosť je veľmi vážna.

Na ťažbu stačí len malá úprava kódu

Podvodné ťaženie kryptomeny prebieha na väčšine stránok prostredníctvom skriptu Coinhive. Implementovanie je veľmi jednoduché a stačí jeho vloženie do kódu jednotlivých webov. Niektoré stránky však využívajú pokrokovejšie metódy, ktoré sa prítomnosť skriptu snažia zakryť. Coinhive si používatelia môžu všimnúť radikálnym nárastom využitia procesoru pri návšteve infikovanej stránky. Ukradnutý výkon sa následne využíva najmä na ťažbu kryptomeny Monero.

Okrem webov sa však problém začína prejavovať aj na mobilných operačných systémoch. V minulosti už boli objavené dve Android aplikácie s počtom takmer 50 000 stiahnutí, ktoré potajme ťažili kryptomenu. Pred pár dňami dokonca analytici z organizácie Ixia zverejnili informácie o ďalších dvoch prípadoch. Tentoraz už išlo o aplikácie, ktoré spolu dosiahli takmer 15 miliónov stiahnutí. Jedna z nich však používateľov aj priamo upozorňovala, že časť výkonu po istý čas použije za účelom ťažby. Ešte pred oficiálnym zverejnením prípadu vývojári tieto aktivity vo svojich programoch obmedzili.

Nenechaj si ujsť
Niekto zamkol 280 miliónov uložených v kryptomene. Majitelia sa nemôžu dostať k svojim peniazom
Spôsob ochrany

Problémom sa už začínajú zaoberať aj antivírusové spoločnosti, ktoré blokujú podvodné stránky. Jeden z takýchto programov, Malwarebytes, vo svojej správe uvádza, že denne zablokuje až 8 miliónov prístupov k infikovaným webom. Dostupné sú aj riešenia pre prehliadač Chrome, ako napríklad použitie filtra v AdBlock Plus, alebo priamo rozšírenia CoinHive Blocker či No Coin. Pokročilejším riešením je zablokovanie stránok coinhive v počítačových súboroch hosts, ktoré sa nachádzajú v umiestnení windows\system32\drivers\etc.

Aká je tvoja reakcia?
Milujem to
14%
Páči sa mi to
57%
Chcem to
0%
Mám to
0%
Nepáči sa mi to
0%
Neznášam to
29%
O autorovi
Pavol Lupták
Už počas štúdia na vysokej škole bol môj záujem pomerne neustále upriamený na najnovšie novinky zo sveta moderných technológií a vedy. S radosťou ich teraz testujem a najmä odhaľujem ich nedostatky. Zaujímam sa aj o témy ohľadom bezpečnosti dát a ochrany súkromia na internete. Moje postrehy a niečo zo súkromia môžeš sledovať aj na Instagrame a Twitteri (@l_u_p_t_i). E-mail: [email protected]