Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.


Digitálne peňaženky sú v oblasti kryptomien masívne využívané používateľmi. Službu pre uschovanie meny Ethereum ponúka aj spoločnosť Parity Technologies. Práve táto peňaženka však v súčastnosti čelí masívnemu problému.

Približne až 280 miliónov dolárov (242 mil. eur) má byť uzamknutých v službe Parity, bez možnosti prístupu majiteľov k týmto prostriedkov. Príčina tohto problému má byť pritom veľmi kuriózna. Neznámy používateľ mal totiž vymazať časť kódu, ktorý je potrebný pre správne fungovanie a prístup k peňaženke. Nie je úplne jasné či išlo o cielený útok alebo nevedomé konanie. Chyba však zasiahla všetkých majiteľov takzvaných „multi-sig“ účtov, ktorí si ich vytvorili po 20. júle 2017.

Tieto účty sú pritom väčšinou využívané skupinami používateľov alebo spoločnosťami práve kvôli bezpečnosti. Ich hlavnou výhodou je potreba súhlasu viacerých používateľov pri vykonávaní transakcií kryptomenou Ethereum. Spoločnosti sa takto chránia proti prípadom, kedy by jediný zamestnanec mohol podvodne vykonať akciu prevodu napríklad na svoj účet.

Riešenie bude musieť byť zrejme veľké

Digitálna peňaženka Parity má pritom podľa odhadov zodpovedať za približne 20 % celej sieti s prostriedkami Ethereum, aj preto je problém veľmi vážny. Doteraz sa predstaviteľom spoločnosti nepodarilo prísť na univerzálne riešenie, ale najnovšie informácie naznačujú, že jedinou možnosťou bude takzvaný „hard fork“. Ide o proces, kedy prebehne radikálna aktualizácia kódu a protokolov digitálnej peňaženky či kryptomeny. V prípade tejto chyby sa však zdá, že potrebný bude update celej siete Ethereum, nielen služieb od spoločnosti Parity.

To si bude vyžadovať dohodu viacerých strán. Britská spoločnosť Parity Technologies, ktorá stojí za vývojom peňaženky, je totiž oddelená napríklad od neziskovej organizácie Ethereum Foundation, teda správcu najobľúbenejšieho klienta kryptomeny. Každopádne s neprístupnými prostriedkami v sieti, sa momentálne nedá hýbať, takže technici majú čas, aby našli čo najlepšie riešenie problému.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú