Mobilné dáta v smartfónoch dnes predstavujú takmer neoddeliteľnú súčasť života každého používateľa. Navyše pri dnešných zariadeniach s kvalitným a veľkým displejom častokrát na bežné surfovanie po internete mnoho používateľov využíva práve smartfón či tablet. Rovnako sa zlepšuje aj samotné pokrytie či rýchlosť pripojenia. Čo však trápi nejedného z nás je cena  a samotný objem dát.

V niektorých prípadoch na poriadny dátový balík nestačia ani horibilné mesačné sumy a správa od operátora, v ktorej informuje o prečerpaní mesačného objemu dát je bežná aj v tomto prípade.

Prečítajte si tiež!
LG radikálne mení svoju stratégiu. V50 ThinQ je odpoveďou na nové 5G smartfóny

S cenou nie sú spokojní ani českí susedia, no Ministerka priemyslu a obchodu v ČR viní za drahé dáta samotných zákazníkov, ktorí sa podľa nej radšej uchyľujú k využívaniu bezplatných verejných WiFi sietí. Aj napriek tomu, že sa situácia s cenami mobilných dát na Slovensku mierne upokojila, najnovšia správa Európskej komisie ukazuje pravý opak.

Dáta na Slovensku sú stále príliš drahé

Vyplýva to z najnovšej štatistiky, ktorú len prednedávnom priniesol najvyšší výkonný orgán Európskej únie. Celkové výsledky však hovoria o tom, že ceny mobilných dát boli v roku 2018 výrazne lacnejšie, než v roku 2017. Na druhej strane sú tu stále krajiny, v ktorých sú podľa EK ceny za mobilné dáta príliš vysoké a v tejto kategórii sa bohužiaľ objavilo aj Slovensko.

V neposlednom rade však treba poznamenať aj to, že údaje sú zo začiatku roku 2018 a za tú dobu sa služby mobilných dát u nás trocha zlepšili a viacerí operátori zvýšili objem ponúkaných dát a upravili ceny.

Ďalšou nevýhodou v tomto prípade je to, že v prieskume boli zahrnuté len služby od spoločnosti Orange a Telekom, čo znamená, že azda najlacnejší poskytovateľ dát O2 SK či 4ka neboli súčasťou prieskumu. Nič to však nemení na situácii, že stále sa je v čom zlepšovať a dostať sa tak aspoň na úroveň štátov s relatívne lacnými dátami.

Prečítajte si tiež!
Slovensko naleje ďalšie desiatky miliónov eur do štátnej IT infraštruktúry. Vraj budeme mať menej byrokracie

Krajiny s lacnými dátami: Taliansko, Poľsko, Rakúsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo, Luxembursko a Fínsko
Krajiny s relatívne lacnými dátami: Slovinsko, Lotyšsko, Estónsko, Litva, Rumunsko, Švédsko, Dánsko, Bulharsko,    Nemecko a Španielsko
Krajiny s relatívne drahými dátami: Belgicko, Holandsko, Írsko, Chorvátsko, Malta, Portugalsko, Maďarsko, Grécko a Slovensko
Krajiny s drahými dátami: Česká republika a Cyprus

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom