Situácia s cenami mobilných dát sa na Slovensku za posledné roky mierne upokojila, čo však neplatí v susednom Česku. Za cenu neobmedzených dát u nás totiž dostanú českí zákazníci doma v priemere len zhruba 3 – 7 GB dát, informovala televízia ČT24. Ministerka priemyslu a obchodu v ČR viní za drahé dáta samotných zákazníkov, ktorí sa radšej uchyľujú k využívaniu bezplatných verejných Wi-Fi sietí. 

Operátori ponúkajú mobilné dáta v európskych krajinách za omnoho výhodnejšie ceny ako tomu bolo kedysi. Európsky cenový priemer však nespĺňa každý, keďže podmienky na trhu nie sú vždy rovnaké. Už aj u nás na Slovensku si môžeme dopriať desiatky gigabajtov dát za pár eur mesačne. V Česku si však podľa prieskumu portálu dTest zákazníci príliš nemôžu „vyskakovať“. Tamojšie ceny operátorov prekonávajú slovenské, ale aj poľské cenovky.

Na vine majú byť zákazníci

Znížiť ceny mobilných dát sa snaží podľa svojich vyjadrení aj český premiér Andrej Babiš, ktorý nie je s aktuálnou situáciu spokojný, čo vyjadril pred časom aj vo svojom statuse na Facebooku. Na nelichotivé ceny dát však reagovala aj ministerka priemyslu a obchodu, Marta Nováková (ANO), ktorá sa pre reláciu ČT 168 hodín vyjadrila v zmysle, že za vysoké ceny si môžu samotní zákazníci.

„Keď budete jednoducho niekomu stále dookola opakovať: Máme drahé dáta, máme drahé dáta, tak čo urobíte, tak vezmete mobil, tak sa nepripojíte na internet cez dáta, ale budete hľadať voľnú wifinu. A tu sme pri tom. Čím menej sa tých dát používa, pretože sa im vyhýbame, tak tým neprispievajú k tomu, aby boli lacnejšie.“ – vyjadrila sa Marta Nováková, ministerka priemyslu a obchodu v relácii ČT 168 hodin.

Nenechaj si ujsť
Roaming v zahraničí je opäť lacnejší: Slovenskí operátori budú pridávať dáta

S jej vyjadrením pritom nesúhlasilo ani viacero odborníkov a svoj názor si neodpustil ani Andrej Babiš. Pre operátorov je však výhodnejšia aktuálna situácia na trhu, kde môžu ponúknuť zákazníkovi menej hudby za viac peňazí.

V prvom rade by sa tak k znižovaniu cien mali uchýliť operátori, no tí sa do boja s konkurenciou príliš púšťať zrejme nechcú. Podľa premiéra ČR, Andreja Babiša, by operátorom prospel väčší počet zákazníkov využívajúcich dáta a čiastočne súhlasí s názorom Marty Novákovej.

Zobraziť celú galériu (1)
Aj pre slovákov je dôležitý najmä objem dát, Pexels

Analytik informačných technológií, Petr Koubský, sa pre Deník N vyjadril, že názor ministerky priemyslu a obchodu nie je vhodný a označil ho dokonca za „hlúpy“. „Nedáva mi zmysel, prečo ktokoľvek, kto zastupuje občanov tejto krajiny, hovorí, že máme dobrovoľne využívať drahšiu možnosť oproti lacnejšej,“ dodal Koubský. Proces zlacňovania mobilných dát v Česku tak zrejme nebude jednoduchý, no k dosiahnutiu prívetivejších cien musia svojim pričinením prispieť aj samotní operátori. Kedy sa však stanú ich ponuky aspoň rovnako výhodné ako u nás, zatiaľ nevedno.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom