Prednedávnom sa Samsungu podarilo vyvinúť nový typ GDDR6 pamätí pre grafické karty, ktoré svojimi schopnosťami prekvapili aj samotného výrobcu. Konkurencii chce teraz novými GDDR6 pamäťami pre mainstreamové a náročné výpočtové úlohy zavariť spoločnosť SK Hynix. 

Zmienky o existencii týchto nových pamäťových modulov pre grafické karty sa objavili priamo v databáze produktov spoločnosti. Tá si podľa týchto informácií pripravila až 4 rozličné GDDR6 pamäte, ktoré sa líšia najmä rýchlosťami. Aj keď riešenie od SK Hynix nie je tak dokonalé ako to od Samsungu, znižuje výrobné náklady, čím sa produkty s týmito pamäťami stanú finančne výhodnejšími. Nvidia aj AMD tak budú môcť vytvoriť ponuku cenovo dostupných produktov, s ktorými sa môžeme na trhu stretnúť už čoskoro.

V SK Hynix sa Samsungu nezľakli

Štvorica GDDR6 pamätí od SK Hynix prichádza v dvoch konfiguráciách. Dvojica pamätí ponúkne rýchlosť od 10 do 12 GB/s a nesie označenie H56C8H24MJR-S0C, pričom zvyšné dva typy s označením H56C8H24MJR-S2C dosiahnú rýchlosť od 12 do 14 GB/s. Kým varianty s menšou rýchlosťou budú napájané nižším napätím 1,25 V, ich výkonnejší súrodenci si vypýtajú 1,35 V. Konkurent Samsungu sa tak v tomto prípade nezameral len na tých najnáročnejších.

GDDR6 pamäte od SK Hynix budú milšie najmä peňaženkám zákazníkov. Kombinácia poriadneho výkonu a prijateľnej ceny sa neskôr môže odraziť v úspech týchto pamäťových modulov v grafických kartách. Práve tam sa tieto novinky odhodlali nahradiť GDDR5X pamäte. Pri 256-bitovej zbernici prídu s kapacitou 8 GB VRAM a 384-bitový ekvivalent prinesie ešte o 4 GB VRAM viac. V prvom prípade bude pri prenosovej rýchlosti 12 GB/s šírka pásma dosahovať 384 GB/s.

Nenechaj si ujsť
Priprav sa na výkonnejšie grafické karty. Nová generácia pamäťových čipov GDDR6 ponúkne výrazné vylepšenia

Vo verzii s 384-bitovou zbernicou pri rovnakej prenosovej rýchlosti stúpne šírka pásma až na 576 GB/s. Ak porovnáme tieto novinky s výbavou grafickej karty Nvidia Titan X, tak jej GDDR5X pamäť s rýchlosťou 11,4 GB/s ponúka „len“ 384-bitovú zbernicu a šírku pásma 547 GB/s.

Nové GDDR6 pamäte tak prinesú významne zvýšený výkon, a to aj napriek nižšiemu napájaciemu napätiu. Všetko už ostáva len na samotných výrobcoch grafických kariet. Tí už onedlho môžu svojim zákazníkom ponúknuť vďaka novým čipom ešte viac výkonu za stále prijateľné ceny.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom