Spoločnosť Micron, zaoberajúca sa výrobou pamäťových čipov pre grafické karty oznámila, že v budúcom roku sa môžme tešiť na novú generáciu čipov GDDR6. Nedávno bol dokončený ich dizajn a nič tak nebráni tomu, aby sa započala masová výroba.

Súčasná ponuka grafických kariet obsahuje čipy GDDR5/GDDR5X, prípadne HBM2, ak vezmeme do úvahy aj high-end karty. Najviac sa však využívajú pamäte GDDR5, ktoré sú na trhu už od roku 2008. Bolo tak len otázkou času, kedy bude predstavená nová technológia, ktorá prinesie ďalšie navýšenie výkonu.

Masová výroba začne už v prvej polovici roka 2018

Grafická divízia spoločnosti Micron, sídliaca v Mníchove a Boise uviedla, že sú veľmi spokojní s výkonom, ktorý GDDR6 ponúka. Pri ich navrhovaní vychádzali z pamätí GDDR5X, s ktorými má spoločnosť veľké skúsenosti. Prvé kúsky majú dosahovať rýchlosť 12 – 14 Gb/s na pin, pričom Micron odhaduje, že postupným vylepšovaním vo výrobe dosiahne rýchlosť až 16 Gb/s na pin. To znamená, že na obyčajnej 256-bitovej zbernici dosiahne priepustnosť až 512 GB/s, čo je už hodnota dnešného high-endu.

Zobraziť celú galériu (3)
Wccftech - Porovnanie grafických kariet

Potvrdený bol aj začiatok výroby 8 GB GDDR5 pamätí na pokročilom 1Xnm DRAM procese, ktoré majú byť využité hlavne v cenovo dostupnejších kartách. GDDR6 čipy budú spočiatku dostupné len pre vysoko výkonné grafické karty.

Dva pamäťové kanály

Aby tieto čipy mohli dosiahnuť takéto rýchlosti a priepustnosť, využívajú k tomu dva pamäťové kanály, ktoré pracujú nezávisle od seba. Namiesto jedného 64-bajtového kanálu sú k dispozícií dva, každý s veľkosťou 32-bajtov.

V nasledujúcej tabuľke môžeš vidieť rozdiely medzi GDDR5X a GDDR6. Okrem vyšších rýchlostí sa môžeš tešiť aj na väčšiu pamäť VRAM, ktorá pri hustote 16Gb môže dosiahnuť kapacitu až 24 GB.

Okrem využitia v hernom segmente, Micron má v úmysle využiť tieto pamäte aj na ťažbu kryptomien, umelú inteligenciu či autonómne systémy v automobiloch. Takisto majú prispieť k tomu, aby sa VR a 4K ešte viac rozšírilo a bolo dostupnejšie pre masy.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom