Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Na Slovensku sa schyľuje k výstavbe rozsiahlej siete optického internetu. Na prvý pohľad skvelé správy, no nie nevyhnutne – takéto rozširovanie môže mať na trh s poskytovateľmi internetu zásadné negatívne dopady, ktoré sa odrazia aj na bežných spotrebiteľov. FonTech.sk na to upozornil Protimonopolný úrad Slovenskej republiky (PMÚ) formou tlačovej správy.

PMÚ aj v súvislosti s týmto rozširovaním ohlásil začiatok sektorového prešetrovania, ktoré sa zameriava na situáciu v oblasti budovania nových optických sietí na stĺpoch elektrického vedenia a na prístup k nim na území Slovenskej republiky.

Viac optiky je lepšie. Alebo nie?

V súčasnosti prebieha alebo je plánovaná výstavba takýchto sietí v mnohých lokalitách. S tým prichádzajú výhody v podobe kvalitnejších a nových možností v oblasti telekomunikačných a elektronických služieb, no súčasne sa otvárajú aj otázky týkajúce sa prístupnosti týchto služieb pre spotrebiteľov za akých podmienok, najmä cenových.

Hlavným cieľom PMÚ je zabezpečiť podmienky pre zdravú hospodársku súťaž na trhu, ktorá by mala prínosy pre spotrebiteľov v podobe lepšej kvality a nižších cien.

Unsplash (úprava redakcie)

Slovensko momentálne patrí medzi krajinami EÚ s lacnejším prístupom k internetu a na trhu pôsobí viacero poskytovateľov. Avšak, nové optické siete majú potenciál zmeniť tento trh. Mohli by sa stať konkurenciou pre existujúce spôsoby pripojenia k internetu a ovplyvniť štruktúru trhu výrazne. No niektoré zmeny by mohli byť problematické z hľadiska hospodárskej súťaže.

Úrad už upozorňuje na nekalé praktiky

PMÚ upozorňuje na niektoré praktiky, ktoré sú neakceptovateľné, ako napríklad odmietnutie prístupu k infraštruktúre alebo stanovenie podmienok, ktoré by obchodným partnerom znemožnili prístup k sieti. Diskriminácia a obmedzený prístup len pre niektoré subjekty by mohli viesť k monopolným situáciám.

freepik

Počas sektorového prešetrovania sa PMÚ sústredí na získanie informácií o podmienkach prístupu k existujúcim optickým sieťam aj k infraštruktúre, na ktorej prebieha výstavba nových sietí. Jeho cieľom je zabezpečiť, aby operátori mali prístup k infraštruktúre a novým sieťam za férových, transparentných a nediskriminačných podmienok.

Ak PMÚ zistí podozrenie z porušenia zákona o ochrane hospodárskej súťaže, použije všetky zákonné prostriedky na ochranu hospodárskej súťaže, vrátane uloženia sankcií alebo záväzkov. Je to kľúčové pre zabezpečenie hospodárskej súťaže, ktorá by mala prinášať spotrebiteľom najlepšie možné ceny a kvalitu služieb.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú